Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nemáte očipovaného psa? V roce 2020 za to můžete dostat pokutu

Chystáte se nechat očipovat psa? Děláte dobře. Pokud vás totiž po Novém roce zkontrolují a čip nenajdou, bude vám hrozit nemalá pokuta. Jak to?

O povinnosti čipovat psy se zasadila novela veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. Ta vstoupí v platnost 1. ledna 2020 a určuje, že musí být všichni psi na území ČR označeni mikročipem, jinak bude jejich očkování proti vzteklině bráno jako neplatné.

Očkování proti vzteklině a čipování

Očkování proti vzteklině a mikročip má v rámci zákona spojitost. V roce 2020 bude možné naočkovat psa na vzteklinu, i když nebude mít mikročip, ale pokud kontrola, kterou může provést Státní veterinární správa, zjistí, že pes není čipovaný, na očkování proti vzteklině se bude nahlížet jako na neplatné, přestože bylo zvíře očkováno a vše má zaznamenané v očkovacím průkazu.

K čemu slouží mikročip u psa?

Velikost a tvar mikročipu můžeme přirovnat k zrnku rýže. Aplikuje se sterilně pomocí speciální jehly pod kůži psa, přičemž je jeho obal vyroben z biokompatibilních materiálů, aby nedošlo k reakci organismu na cizí těleso. Mnozí se mylně domnívají, že díky čipu můžete vysledovat lokaci psa, pokud se zaběhne. To je ovšem mýtus.

Mikročip slouží pouze jako nosič informací. Lze však díky němu identifikovat psa a zjistit, komu patří, pokud je registrován. Takto zaevidované zvíře má větší šanci vrátit se ke svému majiteli, popř. lze zjistit, komu zvíře patří v případě nálezu nebo odcizení anebo identifikační údaje majitele, který jej opustil. Snáze se také přijde na to, kdo je zodpovědný za škodu, kterou mohl pes případně způsobit.

Čipování až doposud nebylo povinné vyjma zvířat, která cestovala do zahraničí. Novela zákona však vznikla především kvůli větší ochraně zvířat a v rámci boje proti množírnám. Snáze tak půjde kontrolovat chovy, předpisy a pravidla, která se mohou týkat počtu držených zvířat, vakcinace anebo dodržování zoohygienických podmínek, a zajistit postih chovatelů za týrání. Dále také bude možné lépe monitorovat prodej psů.

Kde nechat očipovat psa?

Aplikovat mikročip zvířeti mohou veterinární lékaři za předpokladu, že jsou oprávněni konat veterinární léčbu a preventivní činnost. Dále také musejí být registrování u Komory veterinárních lékařů ČR.

Kolik stojí čipování psa?

Státní veterinární správa na svém webu uvádí, že se pořizovací cena čipu pro psa pohybuje v rozmezí 120 až 450 Kč v závislosti na typu. K sumě si ale ještě musíte připočítat veterinární poplatek za aplikaci, ta se liší na základě ceníků veterinářů.

Kde nechat čip registrovat?

Existuje několik typů registrů pro čipovaná zvířata a jejich majitele. Nejpoužívanější je u nás Národní registr majitelů zvířat. I když musíte psa očipovat, novela neukládá žádnou povinnost mikročip registrovat. Pokud psa načipujete, ale nic nezadáte do registru, pokutu sice při případné kontrole platit nebudete, ale čip z hlediska výše zmíněných výhod, jako je např. identifikace psa nebo majitele, ztrácí svůj význam.

V Národním registru majitelů zvířat je registrace pro mikročipy Datamars s českým národním kódem zdarma, čip se v evidenci objeví do 7 pracovních dnů. Pro čipy ostatních typů je zde poplatek 198 Kč. Expresní registrace do 24 hodin vyjde na 455 Kč, odeslání identifikačního průkazu zvířete doporučeným dopisem pak na 65 Kč.

Kdo (ne)musí dát zvíře čipovat?

Zákon se prozatím vztahuje pouze na psy. Takto označeni však nemusí být ti, kteří mají čitelné tetování, které bylo provedeno před 3. červencem 2011. Štěňata bude nutné načipovat nejpozději před prvním očkováním vztekliny, tedy zpravidla do 6 měsíců věku.

Pokuta za nečipovaného psa

Pokud bude při kontrole zjištěno, že pes není řádně označen mikročipem, může vám být jako majiteli udělena pokuta ve správním řízení až 20 000 Kč. Zákon se na něj totiž bude dívat stejně, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině.

Zdroj: Státní veterinární správa / Autor: Lucie Mečířová, Finance.cz / 13.9.2019