Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Největší vinařská akce roku v ČR zavítala do V. Pavlovic

Odedávna si vinaři s oblibou porovnávají výsledky svého celoročního snažení. Důsledkem jsou pak nejen dlouhé večery ve sklepech na tzv. „sirkových komisích“, ale i výstavy vín různých stupňů a úrovní. Nejvyšší kredit a úroveň v ČR však mají asi tři desítky profesionálních výstav vín. Jedna s těch nejvýznamnějších, FESTVINE, se již dva roky hodnotí ve Velkých Pavlovicích v prostorách Ekocentra Trkmanka. Proto když na vinaře z Velkých Pavlovic po dlouhé době, připadla čest, pořádat Nominační výstavu velkopavlovické vinařské podoblasti do Národního salonu vín dali organizátoři přednost domácímu prostředí velkopavlovického zámečku před zámkem ve Valticích. A udělali moc dobře. Pod záštitou Národního salonu vín a Svazu vinařů ČR se organizace výstavy ujalo FORUM MORAVIUM  a Spolek velkopavlovických vinařů.

Národní salon vín ve Valticích má několik nominačních výstav – za každou vinařskou podoblast jednu. V české vinařské oblasti se k nominaci v letošním roce sešlo cca 70 vzorků vín, na znojemsku 270 vzorků, ve slovácké podoblasti 355, v mikulovské dokonce 495 vzorků a konečně ve velkopavlovické podoblasti se sešlo 472 vzorků kvalitních vín. Na jejich hodnocení se podílelo 50 degustátorů rozdělených do desítky komisí. Hodnocení probíhalo s eliminací krajních hodnot na stobodové tabulce mezinárodní asociace sommeliérů. Hodnotitelé se ale nemuseli namáhat s pracným sčítáním jednotlivých položek. Na kvalitních soutěžích se tabulka vyplňuje v počítačích. Výsledky se přenáší okamžitě do centrální databáze a tím se zamezí ztrátě dat, chybám při výpočtech nebo dokonce manipulaci s výsledky.

K úspěšnému průběhu celého hodnocení napomohli jednak pracovníci Ekocentra při shromažďování vzorků. Dále paní Pavla Škrabalová zkušená degustátorka a lektorka Ekocentra, která profesionálně připravila hodnotící místnost i zázemí. Čtrnáct nalévačů z řad velkopavlovické chasy a též dobrovolníci z jednotlivých vinařství kteří, strávili mnoho hodin práce s výběrem vzorků, jejich označením soutěžním číslem, řazením do komisí a ukládáním do chladicích boxů. Degustátoři zastoupení ze všech významných vinařských obcí velkopavlovicka i pracovníci NVC z Valtic chválili nejen prostředí zámečku a připravenost vzorků, ale i velkou kvalitu a profesionální přístup nalévačů.

K úspěšné nominaci je zapotřebí získat nejméně 80 bodů. K zisku bronzové medaile je zapotřebí 82 bodů, na stříbro dosáhne víno oceněné 84 body a vzorek oceněný 86 body získá zlatou medaili. Oceněno však může bít maximálně 30 % zúčastněných vín. Nejúspěšnější víno dostalo ocenění jako CHAMPION výstavy. Tím letošním se stal Tramín červený pozdní sběr z vinařství Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic.

A jak si vedli velkopavlovičtí vinaři? Slušně. Zaznamenali zisk několika medailí a řady nominací do druhého kola NSV. Vyhlášení výsledků hodnocení, předání diplomů a košt všech soutěžních vín se uskuteční v prostorách sokolovny v sobotu 20. září 2014. Přímo v sále pak na návštěvníky a milovníky vín čeká ještě jedno překvapení J

Bc.  Jaroslav Suský

 

Fotogalerii z hodnocení vín otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Radek Nesvadba a Ing. Pavel Lacina

 

28-08-2014 PV