Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nejlepší víno Modrých Hor je opravdu ÁČKO

Soutěž 30 vín Modrých Hor vyhlásila výsledky 2. ročníku. O zařazení mezi 30 nejlepších soutěžilo 133 vzorků vín z této oblasti a titul absolutního šampiona si odváží cuvée Áčko z produkce Víno J. Stávek do Němčiček. Vítězná vína můžete ochutnat 16. dubna 2016 v sokolovně ve Velkých Pavlovicích na přehlídce vín s doprovodným programem, k němuž patří i komentovaná vyjížďka po Modrých Horách.

Modré Hory jsou mikroregionem, který tvoří pět obcí – Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Vrbice a Kobylí. Spojuje je pěstování modrých odrůd révy vinné, která zde má ideální půdní i klimatické podmínky. Zároveň je tento kraj protkaný folklórními tradicemi, řadou přírodních zajímavostí a památkami lidové architektury. Proto se dobrovolný svazek obcí Modré Hory rozhodl uspořádat soutěž, která pomůže zviditelnit region i oblastní vinaře. Svazek obcí se svými aktivitami snaží podpořit turistický ruch oblasti, který je do značné míry spojený s vinařskými turistickými cíli. Na pořádání akce spolupracovali s další oblastní organizací VOC Modré hory, což je sdružení vinařů, kteří produkují vína originální certifikace. Tedy taková vína, která se vyrábějí z nejtypičtějších odrůd oblasti - v jejich případě je to Frankovka, Svatovavřinecké či Modrý Portugal a hrozny pocházejí pouze z vybraných tratí. Další podmínky pro zatřídění VOC se vztahují k technologických postupům zpracování a samotným senzorickým vlastnostem vína. Soutěž 30 vín Modrých Hor byla otevřena nejen producentům vín VOC, ale všem vinařům z pěti obcí Modrých Hor.

Soutěž proběhla 29. března 2016 v sále Vinium a.s. Velké Pavlovice, odborná komise 20 degustátorů pod vedením Doc. Ing. Mojmíra Baroně, Ph.D. hodnotila bílá, červená a rosé vína. Absolutním šampionem se stalo Áčko, cuvée odrůd Rulandské bílé, Sauvignon a Tramín červený. „Dříve se odrůdy řadily podle kvality hroznů do různých tříd. Do nejlepší třídy tzv. áčkové, patřily mimo jiné také odrůdy Rulandské bílé, Sauvignon a Tramín. Právě z těchto jakostních odrůd je víno Áčko vyrobeno. Recept původního viničního cuvée je naším rodinným dědictvím a můj otec s ním získával po desetiletí úspěchy na regionálních soutěžích,“ uvádí k vítěznému vínu Jan Stávek, majitel vítězného vinařství Víno J. Stávek.

Nejen vítězná vína můžete ochutnat 16. dubna 2016 v sokolovně ve Velkých Pavlovicích, kde od 13 do 21 hodin probíhá přehlídka soutěžních vín, při níž zahraje cimbálová muzika Primáš. V sobotu i v neděli se můžete vydat také na okružní jízdu Modrými Horami. S vinařským průvodcem a s ochutnávkou vín navštívíte například rozhlednu Slunečná, kapličku U větřáka, na nejvyšším místě v okolí unikátní patrové sklepy ve Stráži Vrbice a mnoho dalšího. V sobotu ve 14 hodin se vyjíždí od sokolovny Velké Pavlovice, v neděli v 10 a 14 hodin od Víno J. Stávek z Němčiček, cena je 100 Kč. Je nutná rezervace předem. Více na www vocmodrehory cz.

Vítězná vína pro rok 2016 - ZDE

VOC Modré hory, z.s.

Je prvním apelačním systémem, který svá vína vyrábí pouze z modrých odrůd révy vinné. Povolenými odrůdami z hlediska původu a kvality jsou Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z těchto je možné uvádět na trh červená vína po 18měsíčním zrání a mladá rosé vína. VOC Modré hory sdružuje 5 obcí, Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice. V současné době je členem 16 vinařů, hospodařících na 130 ha vybraných vinic.

Podrobné informace na www.modrehory.cz nebo www.vocmodrehory.cz


11-04-2016 PV