Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Návštěva Archivu bezpečnostních složek (ABS) v Kanicích u Brna

Studentky septimy a 3.A se společně s Mgr. Pavlou Míchalovou, v rámci semináře o Českých moderních dějinách, vydaly dne 1. listopadu 2021 do Archivu bezpečnostních složek v Kanicích u Brna. Cesta byla velmi komplikovaná a zahrnovala dlouhou chůzi lesem od autobusové zastávky až k cíli, jimž byla hlavní budova archivu. 

Hned po příchodu se nás ujali zdejší odborníci na archiválie, kteří si pro nás přichystali bohatý program a postupně nás provedli nejdůležitějšími částmi budovy. Na počátku celého programu nám byla představena historie ABS jako takového. Dozvěděli jsme se o způsobu vzniku ABS, o tom, co v archivu můžeme dohledat a jak s těmito materiály pracovat. Zajímavý je ten fakt, že budova, ve které se v současné době nachází okolo 10 km vzácných dokumentů, byla původně postavena a vybavena jako atomový kryt. Snad jen pro obrovskou kapacitu budovy je dnes její využití zcela jiné. 

Bezpečnostní složky chápeme jako spisy bývalé Státní bezpečnosti, Veřejné bezpečnosti apod. Mezi takové dokumenty řadíme například jmenné evidence lidí, kteří byli v době totality zaevidováni jako podporovatelé či odpůrci režimu. Na vlastní kůži jsme si mohly vyzkoušet dohledat konkrétní osoby v databázi. Byla nám poskytnuta jedinečná možnost nahlédnout a prolistovat si osobní spisy slavných lidí, smutné příběhy lidí pokoušejících se uniknout za hranice, zprávy a fotodokumentace z oboru kriminalistiky a spoustu dalších originálů. 

Za všechny členy semináře hodnotím návštěvu ABS jako jedinečný zážitek, který pro nás byl přínosem ke znalosti období komunistického režimu na našem území a zejména způsobů, jakými se tehdejší justice a jiné vládní orgány zbavovaly nežádoucích osob. 

Tímto bych jménem všech zúčastněných ráda poděkovala zaměstnancům ABS za ochotu a vstřícnost se s námi podělit o zajímavosti z historických pramenů pocházejících z minulého století, na které by se v dnešní době rozhodně nemělo zapomínat. 

Gymnázium * Návštěva Archivu bezpečnostních složek (ABS) v Kanicích u Brna

Text: Agáta Šamalíková, studentka třídy 3.A Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Mgr. Pavla Míchalová / 3.11.2021