Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Naučná výstava SPOLEČENSKÝ ŽIVOT HMYZU na Ekocentru Trkmanka

Již od roku 2013 putuje Českou republikou výstava s názvem „Společenský život hmyzu“ z dílny jihlavského muzea a nyní doputovala i do našeho ekocentra.

Když se mluví o společenském životě, málokdo z nás si představí mraveniště či termitiště. Ale i hmyz má bohatý sociální život, který si v ničem nezadá se životem ostatních skupin živočichů. Ba naopak ho v mnohém předčí. Návštěvníci se mohou dozvědět, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům v živočišné říši, samečci much nosí svým vyvoleným zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů, mravenci mají své paní učitelky a mnoho dalších zajímavých informací.

„Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy příslušníkům důmyslně uspořádaných hmyzích států, jejichž nejznámějšími představiteli jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel“ sdělili nám autoři výstavy Klára a Pavel Bezděčkovi z jihlavského muzea (http://muzeum.ji.cz). Jedním z příkladů důmyslných staveb hmyzu je na výstavě obrovský model termitiště.

Určitým zlatým hřebem výstavy jsou insektária s živým hmyzem. Přes jejich sklo je možné doslova v živém přenosu sledovat společenský život hmyzu - švábů, strašilek, pakobylek či čmeláků. Doprovodné aktivity k výstavě pak zahrnují hry, které pobaví nejen děti, ale také dospělé.

Doufáme, že výstava přinese malým i velkým návštěvníkům množství informací ze světa hmyzu, ale také že určitým způsobem nabourá odpor lidí k této skupině živočichů, který pramení často z neznalosti. Z tohoto důvodu byla součástí vernisáže i menší komentovaná show s ochutnávkou čtyř druhů hmyzu (www.hmyznataliri.cz).

Výstava bude ještě od 26. ledna doplněna o další naučné vzdělávací prvky vhodné zejména pro děti.

Výstava je přístupná v pracovní dny od 7:00 do 16:00 hodin, v neděli od 14:00 do 17:00 hodin. Vstupné 10,- Kč. Výstava probíhá od 8. ledna do 14. února 2018.

Ekocentrum Trkmanka * Vernisáž výstavy Společenský život hmyzu

Text: Ekocentrum Trkmanka Velké Pavlovice / Foto: Archiv Ekocentra Trkmanka /10.1.2018