Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Náš poznávací výlet do Rajhradu za staroslověnštinou

Dne 6. listopadu 2018 se třída kvinta a 1.A vydaly do památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě. Čekala nás prohlídka upraveným areálem, ale také objevení nejen písemné, ale i zvukové podoby staroslověnštiny.

Dozvěděli jsme se nemálo zajímavých faktů o hlaholici, ale i o Velkomoravské říši. Následně nás čekal jednoduchý test na ověření znalostí. Výzvu  – napsat své jméno v hlaholici a cyrilici jsme samozřejmě přijali a šlo nám to více než dobře.

Nejvíce nás ale zaujala historická benediktinská knihovna. Je totiž nejstarší na Moravě a obsahuje 65 000 svazků. Dokonce se nám podařilo překvapit našeho průvodce otázkou na tajné schodiště ukryté v levém rohu rozsáhlé knihovny. Rukopisy a prvotisky se nachází v trezoru v severním křídle kláštera. Návštěvníkům jsou zpřístupněny pouze přes prosklenou stěnu. Knihy od roku 1500 najdeme v historickém sále knihovny. Ten vznikl při barokní přestavbě kláštera podle Santiniho projektu.

Děkujeme paní učitelce Míchalové a panu učiteli Loskotovi za doprovod a trpělivost.

Gymnázium * Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě - exkurze třídy kvinta

Text: Anna Procházková, třída kvinta - Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 13.11.2018