Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Národní soutěž vín na Velkopavlovicku ovládlo vinařství Kamila Prokeše

Hodnocení Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti letos dominovalo vinařství Kamila Prokeše z Velkých Pavlovic. V konkurenci téměř 800 vín získalo titul Šampiona za Ryzlink vlašský 2021, pozdní sběr, kromě toho zvítězilo ještě v dalších čtyřech kategoriích. 

Národní soutěž vín probíhá s garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Letošní Šampion, Ryzlink vlašský 2021, pozdní sběr velkopavlovického vinaře Kamila Prokeše se stal zároveň vítězem kategorie suchých bílých vín a náleží mu zvláštní cena v podobě barikového sudu Seguin Moreau od partnera soutěže města Hustopeče. 

Kamil Prokeš si dále připsal vítězství za nejlépe hodnocené víno v kategoriích sladkých vín, červených suchých vín a jakostních šumivých vín a triumf korunoval oceněním za nejlepší kolekci soutěže. Kamil Prokeš tak obhájil loňské vítězství, kdy získal titul Šampiona v kategorii červených suchých vín. Kvalitu vítězného vinařství jen podtrhuje skutečnost, že titul Šampiona Velkopavlovické vinařské podoblasti obhájilo po loňském úspěchu s červeným vínem. 

„Víno má ušlechtilou vůni, která v sobě snoubí tóny citrusů a zralých hrušek s lehkým vanilkovým nádechem. Chuť je šťavnatá, příjemně ovocná, krémová a minerální s dlouhým kovově-slaným závěrem,“ přiblížil Šampiona oceněný vinař Kamil Prokeš a dodal: „Každý takový úspěch přijímám s velikánskou pokorou a vnímám ho jako ocenění naší každodenní práce jak ve vinici, tak i ve sklepním hospodářství. Odrůda Ryzlink vlašský je mojí srdcovou záležitostí a jsem rád, že dokážeme na jižní Moravě z této odrůdy vyprodukovat vysoce kvalitní a osobitá vína s nezaměnitelným charakterem. Víno, které vnímám jako dokonalý produkt okolní přírody, je pro mě láskou, životním stylem a neustálou výzvou k novému poznání, studiu a pokoře.“

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá
Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2021, pozdní sběr – Vinařství Kamil Prokeš

Kategorie B – bílá vína polosuchá a polosladká
Vítěz kategorie: Hibernal 2022, pozdní sběr – vinařství Václav Zapletal

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2017, výběr z cibéb – Vinařství Kamil Prokeš

Kategorie D – růžová vína a klarety
Vítěz kategorie: Zweigeltrebe rosé 2022, pozdní sběr – Sing Wine

Kategorie E – červená vína suchá
Vítěz kategorie: Rulandské modré 2021, výběr z hroznů – Vinařství Kamil Prokeš

Kategorie G – jakostní šumivá vína
Vítěz kategorie: Nicolas blanc de blancs 2020, pěstitelský sekt – Vinařství Kamil Prokeš

Nejlepší kolekce: Vinařství Kamil Prokeš

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 797 vín, z nichž 51 získalo velké zlaté a 228 zlaté medaile. O výsledku rozhodlo 18 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 28. - 30. srpna v sídle Národního vinařského centra – Centrum Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 755 vín. 

Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Znojemské, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford.

Výstava vín pro veřejnost

Možnost ochutnat vína přihlášená do nominačního kola Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti má veřejnost v sobotu 7. října od 12 do 20 hodin ve Wine Clubu a Velkém sále hotelu Amande v Hustopečích, za doprovodu cimbálové muziky.

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

Více informací včetně fotografií * po kliknutí ZDE

Více informací na www.narodnisoutezvin.cz a www.vinazmoravyvinazcech.cz

Text: Ing. Petr Gondáš, Národní vinařské centrum; Jiří Bažant, Omnimedia, s. r. o. / 5.9.2023