Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nadační fond PEČOVATEL nabízí pomocnou ruku

Každý je jednou dole a jednou nahoře. A kdo může, měl by pomáhat. Setkala jsem se s ředitelkou Nadačního fondu Pečovatel Monikou Hlinkovou, která již devět let pomáhá rodinám i jednotlivcům, aby měli vždy finanční prostředky na to si pečovatele zaplatit.

Spolu s námi se k setkání i přidal desetiletý Fabiánek s rodinou, který již od narození trpí dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. Je to velký bojovník. Dělá pokroky a klobouk dolů před jeho blízkými, kteří mu věnují 100 % času. Byla jsem až dojatá, kolik maličkostí a nesmyslných starostí denně řeším, když pak vidím, že v jiných rodinách se řeší u stolu mnohem horší a důležitější problémy a my bychom toto neměli přehlížet. A hlavně, pokud je to v naší moci, měli bychom pomoci. 

Ještě když žil můj dědeček, který měl Alzheimerovu chorobu, pamatuji si, že jsme několikrát o pomoci profesionálního pečovatele přemýšleli. Mají více zkušeností, avšak kolikrát je to opravdu drahá záležitost a peníze od státu na tuto pomoc mnohdy opravdu nestačí. Nyní považte, že se rodině narodí dítě, které takovou pomoc potřebuje každý den. Není to jednoduché a rozhodně je to potřebné. 

Díky Nadačnímu fondu PEČOVATEL pomůžete lidem doplatit hodiny asistenční péče s využitím 100 % vašeho daru.

Díky krátkému rozhovoru s paní Monikou Hlinkovou, ředitelkou Nadačního fondu Pečovatel, se dozvíte více:

1. Kdy jste založila NF Pečovatel a jak Vás to napadlo?
Vznik NF iniciovalo v roce 2012 občanské sdružení Hewer. Dnes největší poskytovatel asistenční péče v ČR. Tenkrát pomáhal Pečovatel pár jedincům tak nějak „na koleni“. Já jsem do Pečovatele naskočila až v roce 2015 a spolu s předsedou SR jsme vdechli Pečovateli život, dali mu nynější podobu, vymysleli systém příjmu darů i klientů a navázali spolupráci s dalšími poskytovateli asistenční péče, jejímž klientům pomáháme doplatit hodiny asistenční péče.

2. Jaký příběh byl pro Vás nejsilnější?
Víte, za tu dobu jsme pomohli stovkám klientů v hrozných situacích, je těžké vypíchnout jeden příběh. Ale je fakt, že některé příběhy se vám chtě nechtě vryjí pod kůži. Například příběh Karla s Huntingtonovou chorobou, která je 100% dědičná a končí smrtí. Na tuto chorobu Karlovi v 6 letech zemřela maminka a za pár let na to jeho bratr – dvojče. Sestra jeho zesnulé maminky si vzala Karlova tátu, který zemřel na infarkt. Dodnes se o něj ve dne v noci nevlastní maminka láskyplně stará. Toto je opravdu velmi silný příběh. 

Zde je odkaz na reportáž, kterou jsme s maminkou v roce 2018 natočili * pro otevření klikněte ZDE

3. Měla jste někdy chvíli, kdy jste věděla, že někomu nejde pomoci?
U nás to funguje tak, že potřebný člověk nebo jeho rodina pošle žádost o pomoc s financováním asistenční péče. Díky našemu důkladně propracovanému systému příjmu žádostí vždy ve třech lidech spravedlivě posoudíme, zda žadateli budeme finančně pomáhat či nikoliv. 

4. Jaké to bylo za Covidu?
Za Covidu to pro naše klienty bylo velmi těžké. Asistenti nemohli většinou docházet do domácností kvůli nákaze, a tak musela pečovat hlavně rodina, která byla z péče značně vyčerpaná. 

5. Jakým lidem pomáháte platit domácí asistenční péči? A je pro nějaké jedince obtížnější sehnat finance?
Pomáháme zdravotně znevýhodněným lidem od dětí až po seniory. Mezi dárci jsou oblíbené zejména děti a mile vypadající senioři. Dospělí jsou u dárců méně oblíbenou skupinou.

6. Je jednoduché sehnat finanční prostředky?
Musím říci, že je to rok od roku náročnější. V roce 2015, kdy ještě neexistovalo tolik neziskových organizací a sbírek, to bylo snadnější. Velké firmy darují s oblibou velkým neziskovkám, za kterými stojí nějaká významná osobnost, která danou firmu veřejně zmíní a zviditelní. Pečovatel je organizace menší, rodinná, postavená i na osobních vztazích s klienty.

7. Co je vlastně cílem NF Pečovatel?
Usilujeme o to, abychom každý měsíc zajistili od dárců finanční prostředky na zaplacení asistenční péče pro naše klienty, za které každý měsíc platíme faktury za odasistované hodiny. Přejeme si, aby si lidé na našem webu www.pecovatel.cz vybrali potřebného člověka, kterému každý měsíc pošlou nějakou tu korunku na asistenční péči. Za hodinu péče zaplatíme 130 Kč. Naši klienti se pravidelně dívají do svých profilů na web a radují se, když jim tam penízky přibývají. Ráda bych, aby si Pečovatel získal stálou a pravidelnou komunitu dárců, kteří budou našim klientům pomáhat a s kterými se budeme setkávat na akcích a vytvoříme takovou velkou Pečovatelskou rodinu.

8. Je něco, čím se NF Pečovatel liší od ostatních neziskových organizací?
Ano. Klienti a jejich rodiny píší do svých profilů na webu, jak se jim každý měsíc daří, co prožili, s čím jim asistenti pomáhají, jak se cítí, někdo vloží i fotku. Je to vlastně taková zpětná vazba pro dárce, kterým naši klienti ve svých příbězích děkují a přejí. Dále pak přijaté dary dáváme klientům ve 100 % výši na úhradu asistenční péče. 

9. Jak mohou lidé pomoci z domu?
Je to velmi jednoduché a rychlé. Stačí si na našich stránkách www.pecovatel.cz vybrat klienta, kterému chce dárce finančně jednorázově nebo dlouhodobě přispět. Pod profilem klienta klikne na „chci darovat“ a darovací formulář dále vede až do procesu zaplacení. Platba kartou se na webu zobrazí do minuty, platba převodem do jednoho dne.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří si tento rozhovor přečetli a rozhodnou se našim klientům pomáhat. Pro mě je jeden z nejhezčích pocitů, když vidím, že lidi nejsou lhostejní a navzájem si pomáhají. Přeji Vám hodně zdraví a ať je Vám pomoc radostí!

Mockrát děkuji paní ředitelce za rozhovor a přeji, ať se daří!      Sarah Horáková

278166

Text: Sarah Horáková / Foto: Soukromý archiv Sarah Horákové / 7.6.2024