Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nad židlochovickými vinicemi byla slavnostně otevřena unikátní AKÁTOVÁ ROZHLEDNA

O první srpnové neděli dne 1. srpna 2009 byla nad městem Židlochovice slavnostně otevřena nová rozhledna. Najdete ji mezi vinicemi na kopci Výhon v nadmořské výšce 355 m n. m.. Rozhledna je svým vzezřením a především materiálem zcela unikátní. Jedná se o stavbu válcovitého tvaru, k jejíž stavbě posloužilo akátové dřevo, známé především svou odolností vůči okolním vlivům.

Uvnitř vzdušného, 17,7 metrů vysokého válce, se nachází rafinovaně ukryté ocelové schodiště zakončené vyhlídkovou plošinou. Z té se můžete pohodlně a bez překážek rozhlédnout do všech světových stran, především však do krajiny okolo obcí Židlochovice, Blučina a Nosislav. Přímo pod zraky návštěvníků se rozkládají známé židlochovické vinice, jejichž víno je proslulé již od dob dávného středověku.

Židlochovická rozhledna na Výhoně se zařadila mezi početnou rodinu nových vyhlídek, jež začaly ve vinorodé krajině jižní Moravy růst v posledních letech jako houby po dešti.

Připomeňme si první z nich – rozhlednu v Bořeticích nad Kraví horou, která byla vystavěna roku 2006,  poté následovalo uvedení do provozu vyhlídky ve Starovičkách - rok 2007, v květnu 2009 byla slavnostně otevřena rozhledna Slunečná ve Velkých Pavlovicích, v červenci 2009 rozhledna Nedánov v Boleradicích a Rumburak v Bítově u Vranovské přehrady. Nyní přišla na řadu také rozhledna Výhon v nedalekých Židlochovicích.

Hustá síť vyhlídek a rozhleden přímo vybízí k toulkám po jižní Moravě
s konkrétními cíly korunovanými úžasnou podívanou z ptačí perspektivy.

Neváhejte tedy a vydejte se na výpravu po rozhlednách!

 

Pro otevření kompletní fotogalerie ze slavnostního otevření
rozhledny NA VÝHONĚ v Židlochovicích klikněte na obrázek ...

 

Foto © 2009 Ing. Zdeněk Karber

 

04-08-2009