Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nad KRAJEM ANDRÉ se soutěžilo v letecké navigaci

V sobotu 18. září 2010 uspořádal Letecký klub Nad krajem André Velké Pavlovice spolu s  Republikou Kraví hora a obcí Bořetice na svém letišti Kraví Hora letecké sportovní zápolení, kterému přihlíželo několik stovek návštěvníků. Po celý den mohli obdivovat nejen „ultralehká“ letadla, (letouny, rogala a vrtulníky), kterých se na letiště slétlo skoro padesát, ale hlavně mohli ocenit šikovnost jejich pilotů v navigační soutěži o „Pohár Petra Tučka“.

Pan Tuček byl zakladatelem Letecké amatérské asociace ČR (LAA) a její první prezident. LAA je sdružením leteckých nadšenců, kteří v minulém režimu nemohli bez „požehnání“  stranických a bezpečnostních orgánů stavět a létat na ultralehké letecké technice.

Soutěž onoho dne byla poslední soutěží 6ti dílného celorepublikového seriálu pro rok 2010. A byla v mnoha směrech premiérová. Jednalo se o historicky první leteckou soutěžní akci na našem letišti a náš letecký klub podobnou soutěž organizoval rovněž poprvé. No a v neposlední řadě se jednalo o první soutěž v rámci Poháru ČR, kdy vítěze dekoroval prezident republiky – sice Kravihorské, ale přeci jenom prezident!

Ne všechna přilétnutá letadla se však soutěže zúčastnila. Většina z nich přilétla jen tak povzbudit kolegy letce, ale hlavně prohlédnout si letiště a jeho okolí. Tato soutěž, do které se nakonec přihlásilo 19 ultralajtů, se konala pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, kterého zastupoval člen Rady JMK MUDr. Oldřich Ryšavý. Ten také odstartoval prvního pilota do soutěže.

Letiště Kraví Hora bylo vybráno díky velmi dobrému zázemí v areálu sklepů pro stravování a ubytování soutěžících a také díky schopnosti našeho leteckého klubu vše potřebné zorganizovat.

Soutěžilo se v navigační soutěži na přesnost vzletu a přistání na simulované „letadlové lodi“ s dráhou 100 x 25 m a letu po určené trati. Letadla startovala v 5ti minutových časových rozstupech. Soutěžící byli rozděleni do dvou kategorií.

V  „rekreační“ kategorii (kde piloti nelétají soutěže, ale je jim umožněno si to vyzkoušet) startovalo 7 letadel, a ve  „sportovní“  12 letadel. Tuto kategorii tvořili i letci reprezentačního týmu ČR, kteří jsou v současné době  vícemistry Evropy a mistři světa! Startoval také Jan Bém a navigátorka Olga Záluská, kteří týden před soutěží překonali světový rekord v maximální dosažené výšce na dvoumístném rogalu. Vystoupali do výšky 8.150 m (novým světovým rekordem se tento výkon stane až po uznání světovou leteckou federací FAI).

Vítězem v „rekreační“ kategorii se stala posádka ve složení Surý Radek a Surý Jakub z Kunovic. Vynikající druhé místo obsadila domácí posádka Ing. Nádeníček Vratislav a Králíček Ladislav. Ve sportovní soutěži  zvítězila posádka ve složení Seifert Michal a Záluská Olga.

Soutěžící na prvních třech místech ve sportovní kategorii byli oficiálně přijati za občany Kravihorské republiky a získali její pas. Že to není jen formalita, zjistili hned večer kdy na zahájení večerního posezení ve sklepě u Jarina Procházky (mimochodem ministra vnitra Kravihorské republiky) museli vzdát při hymně hold s pravicí na srdci. To, že ještě neznali slova, jim prezident protentokrát odpustil…

Velké poděkování za uskutečnění této zajímavé soutěže bezesporu patří všem členům Leteckého klubu Nad krajem André, Letecké amatérské asociaci ČR a také několika sponzorům, kteří přispěli propagačními předměty svých firem.

Všichni letci bez rozdílu obdivovali naše letiště a prostředí, do kterého jsme toto letiště postavili. Večerní posezení ve vinném sklepě ještě znásobilo příjemnou atmosféru mezi piloty, kteří jednomyslně požadují konání posledního závodu na našem letišti každoročně. Celou noc až do rána parkovalo na ploše 14 letadel a 5 rogal. 

Letiště i prostředí se zalíbilo také těm, kteří nejen vedou reprezentační tým, ale též vytváří tratě pro závody a provádí vyhodnocení závodů. Tito vyslovili myšlenku uspořádat do 4 let na našem letišti  mistrovství světa v ultralehkém létání! Je to zajisté velká výzva. To ovšem není jednodenní akce. Takové mistrovství trvá 14 dní a tudíž je náročné i na organizaci doprovodného programu pro letce ve dnech, kdy se nelétá z důvodů nepříznivého počasí nebo přestávky mezi disciplínami. I tak to nevzdáme a pokusíme se přivést do tohoto nádherného kraje světovou leteckou špičku.

Ing. Nádeníček Vratislav, předseda Leteckého klubu Nad krajem André

 

Vítězný úsměv se stříbrným pohárem...

 

 

 

27-09-2010-BK