Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Na trh míří téměř milion lahví Svatomartinského

Komise hodnotící zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice bude zasedat ve dnech 20. a 29. října. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Mezi Svatomartinskými víny je možno nalézt jak vína z jedné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.


Vinaři letos očekávají úrodu, která díky kvalitě svých hroznů dává předpoklad pro vynikající ročník. Odhaduje se, že na trh doputuje 800 až 900 tisíc lahví Svatomartinského vína, přičemž minulý rok bylo do oběhu uvedeno 700 tisíc lahví.
„Svatomartinské víno budeme letos 11. listopadu otevírat už popáté. Každým rokem přitom získává větší oblibu,“ komentuje ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec. „Spotřebitelé už tuto značku vnímají jako záruku kvalitních a ověřených mladých vín, která prošla kontrolním výběrem. Když jsme značku Svatomartinské poprvé uváděli na trh, přihlásilo se 36 vinařství. V loňském roce to bylo už 86 vinařství. Letos by do prodeje mělo jít 800 až 900 tisíc lahví vína a očekáváme, že počet vzorků přesáhne 200 kusů, “ doplňuje Machovec.

Vinaři navíc očekávají, že letošní ročník bude i přes menší výnosy výjimečně kvalitní. „Kvalitu vína není zatím možno hodnotit, ale prakticky všechny cukernatosti hroznů se sklízejí v kvalitě přívlastkových hroznů a vinaři hlásí také dostatečné množství kyselin. To dává předpoklad, že vína budou plná, ale také svěží, a to díky přítomným kyselinkám,“ přibližuje očekávání vinařů Ing. Martin Půček, tajemník Svazu vinařů České republiky.

První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích na Moravě, v Čechách a samozřejmě ve vinotékách a restauracích po celé zemi. Vína nového ročníku velkopavlovických vinařů můžete ochutnat 14. listopadu při Svatomartinských otevřených sklepech.

Historie Svatomartinského


Svátek svatého Martina bývá s napětím očekáván nejen kvůli pranostice s bílým koněm. 11. listopadu se totiž otevírají první láhve vína pocházejícího z podzimní sklizně. A pokud se mladé svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník.
 
Oslavy provázející uvedení Svatomartinského na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Již z dob císaře Josefa II. pochází tradice začínat na svatého Martina s výčepem nového vína. Tehdy totiž končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. Její pokračování na další rok se poté dojednávalo při skleničce v té době již jiskrného vína, se kterým se mohlo také poprvé přiťuknout. 


Svatomartinské hody byly časem hodování a bujného veselí. Vždyť je to období, kdy sklizeň již byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi už čekal klidný Advent s předvánočním půstem. A tento příjemný zvyk dobrého jídla a pití přetrval do dnešní doby, kdy lidé rádi v době vrcholícího podzimu využijí příchodu mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli.
 
Poptávka po Svatomartinském se každým rokem zvyšuje. Zatímco v roce 2006 přišlo na trh asi 350 000 lahví, v roce 2007 to už bylo přes 600 000 lahví a v loňském roce přes 700 tisíc lahví. Do letošního ročníku Svatomartinských vín se přihlásilo přes 100 vinařství s více než 200 vzorky.
 
Svatomartinská vína se u nás každoročně otevírají 11.11. v 11:00 hodin.

16-10-2009