Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Na povídání se Stanislavem Nesvadbou studenti nezapomenou

O tom, že tři studenti velkopavlovického gymnázia zpracovali projekt o životním příběhu Stanislava Nesvadby, jste si již mnozí přečetli v článcích na našem webu. Ve středu dne 12. června 2024 navečer v zasedacím sále radnice jste si mohli poslechnout nejen to, kde se myšlenka na zpracování projektu organizace Post Bellum vlastně vzala, jak se k ní dostali samotní studenti, ale i  jak se do Příběhu našich sousedů hledal pamětník, či proč se vybral „napodruhé“ právě Stanislav Nesvadba. 

Povídání Terezy Bílkové, Ely Dagidirové a Kamila Kadlece, studentů místního gymnázia, kteří projekt zpracovávali pod vedením své pedagožky Mgr. Pavly Míchalové, jež vede seminář moderních českých dějin, začalo s ohledem na téma odlehčeně, a to malým testem pro příchozí s názvem Jaká byla 50. léta?. Pak začalo vyprávění o samotném setkání s panem Stanislavem Nesvadbou, jak moc na ně zapůsobilo slyšet emotivní příběh o jeho otci Pavlovi, který ani po tolika desetiletích nevybledl a nepřebolel. A jak složité pro tyto mladé nadšence bylo vybrat ze všech materiálů a nahrávek ty, které pak použili do scénáře projektu, který měl pevný časový rámec.

Skvěle připravená téměř devadesátiminutová přednáška byla prodchnutá prezentací s fotografiemi rodiny Nesvadbovy, dobovými fotografiemi míst, mapkou pracovních táborů v Jáchymově či dějepisnými fakty a reáliemi. A to celé bylo rámované audiozáznamy nahraného vyprávění Stanislava Nesvadby, které je možné si pustit i na webu Paměti národa, a to právě zásluhou této studentské trojice.

PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ - Post Bellum; Stanislav Nesvadba * otevřete kliknutím ZDE

Gymnázium & Městská knihovna * Beseda Příběhy našich sousedů o osudu Pavla Nesvadby se Stanislavem Nesvadbou

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Lucie Gawlová / 14.6.2024