Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Na pietních aktech zazněla ruština z úst studentů Gymnázia Velké Pavlovice

Na čestném pohřebišti v Hustopečích je pochováno více než osmnáct set vojáků Rudé armády, kteří položili své životy při osvobozování našich vesnic. Každoročně v polovině dubna a poté 8. května, kdy vzpomínáme konec Druhé světové války, zde zazní ruština z úst studentů velkopavlovického gymnázia.

Při letošních vzpomínkových akcích u příležitosti oslav Dne vítězství zde vystoupili se svým pásmem veršů Barbora Listová, Dominik Rolíšek, Michal Velička z tercie, Aneta Bajková, Viola Krausová, Veronika Listová a Lubomír Krůza z oktávy. Letos zde recitovali hned dvakrát, ve dnech 18. dubna a 8. května.

Pietní akt představuje také milá setkání s veterány, kteří jsou posledními pamětníky událostí válečných let, např. panem plukovníkem Janem Hronkem - rozvědčíkem partyzánské brigády Jan Žižky z Trocnova na Valašsku, panem Janem Hronkem - přímým účastníkem osvobozovacích bojů o Lanžhot. Jejich očitá svědectví jsou důležitá právě pro mladou generaci, aby si uvědomila cenu klidného života, kterou máme více než sedmdesát poválečných let.

Ruština je jazykem, který zaznívá z úst studentů nad hroby ruských vojáků v podobě veršů k uctění jejich památky. Zaznívá také v projevech rodinných příslušníků, kteří se přijeli z Ruska a Běloruska poklonit svým padlým otcům, strýcům a dědům, protože se jim po dlouhých letech podařilo v archivech padlých vojáků vypátrat místa spočinutí jejich blízkých. Tak se jména psaná azbukou mohou objevit i na mohyle neznámých vojáků. Rozhovor s hosty z Ruska pomáhá studentům ruštiny porozumět nejen ruskému jazyku, ale také pochopit jejich kulturu a najít to, co nás spojuje.

Verše v podání ruštinářů velkopavlovického gymnázia zazněly také na čestném pohřebišti Rudé armády na Ústředním hřbitově v Brně. Dne 9. května 2017, v den státního svátku Ruské federace, se zde konal akt kladení věnců k poctě více než tří a půl tisíce ruských vojáků padlých při osvobozování Brněnska.

Studentům našeho gymnázia poté osobně poděkoval generální konzul Ruské federace Brně A. N. Budajev, jenž přiznal své dojetí z procítěného vystoupení studentů. Naši oktaváni přednesem Rekviemu Roberta Roždestvenského tak důstojně uzavřeli vzpomínkové akce májových oslav, současně se ctí reprezentovali své znalosti ruského jazyka.

Bohatá fotogalerie na portálu Rajče.net * pro otevření klikněte ZDE
Videoreportáž Hustopečské televize * pro spuštění klikněte ZDE

Gymnázium * Pietní akty s ruským jazykem v Hustopečích a Brně

Text: Mgr. Jana Lorenzová, učitelka ruského jazyka na Gymnáziu Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 15.5.2017