Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

NA KOLE DĚTEM, městem se prohnal peloton, který pomáhal

Už pojedenácté se Českou republikou prohnal během června cyklistický peloton s názvem NA KOLE DĚTEM (www.nakoledetem.cz), jehož cílem není bitva o slávu a prestižní trikoty, ale snaha získat finanční prostředky na pomoc a podporu onkologicky nemocných dětí. 

Svou činností se především zaměřuje na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, které usnadňují dětem a jejich rodičům překonávat traumata způsobená těžkou nemocí. Úzce spolupracuje s občanským sdružením Haima Praha, Haima Ostrava, Šance Olomouc, sluneční paprsek Praha a nadačním fondem Krtek, které již řadu let pracují při dětských onkologických klinikách. V letošním roce, navzdory omezením vyplývajícím z koronavirové pandemie, odstartoval tento projekt dne 10. června v Hlučíně, cílovým městem se stane 20. června Lanškroun.

Celkem během jedenácti dnů zvládají účastníci jedenáct etap o celkové délce 1.238 kilometrů. V itineráři je zapsáno 60 zastávkových měst a 335 projetých obcí či měst. Ve třetí 135 kilometrů dlouhé etapě, která se uskutečnila v sobotu 13. června, nechybělo co by významná zastávka ani naše město - Velké Pavlovice. V tento den účastníci vyrazili z města Bzenec do Ivančic. 

Mezi aktivními cyklisty samozřejmě nechybí strůjce a matador celé akce pan Josef Zimovčák – cyklista a několikanásobný mistr světa i České republiky v jízdě na vysokém kole. Jeho nejvýznamnějšími pobočníky jsou lékaři prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., renomovaný český břišní a hrudní chirurg, od roku 2016 nositel řádu rytíře českého lékařského stavu, jehož všichni velmi dobře znají především díky úspěšnému operativnímu zákroku – odstranění plicního nádoru prezidentu republiky Václavu Havlovi a dále prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. věhlasný český kardiochirurg, přednosta pražského Kardiocentra IKEM, díky jehož zlatým ručičkám byl mnoha nemocí zkoušeným srdcím dopřán dar v klidu pravidelně tlouci. Nutno zdůraznit - všichni tři jmenovaní náruživí cyklisté.

Tuto trojici, spolu s nekonečným doprovodným pelotonem vyznavačů jednostopého dopravního prostředku na vlastní pohon, přivítal v příjemném chládku a vítaném stínu velkopavlovické sokolovny pan Jiří Otřel, starosta města Velké Pavlovice. Všem nabídl pohoštění v podobě tolik žádaných osvěžujících nápojů a voňavého gulášku na posilněnou. 

Jedinečný sportovní projekt nezastavil ani COVID-19, přestože k jistým omezením organizátoři sáhnout museli. Připojit se však nakonec mohl kdokoliv, protože rychle se uvolňující pravidla v souvislostí s pandemií koronaviru umožnila organizátorům uspořádat jízdu jako veřejnou.

Město Velké Pavlovice je velmi hrdé na skutečnost, že se na něj pořadatel projektu Na kole dětem obrátil s nabídkou partnerství. Taková nabídka se rozhodně neodmítá! Město tak dostalo vzácnou příležitost pomoci a ukázat, že mu není osud a život nemocných dětí lhostejný. Již nyní se už všichni společně těšíme na další ročník! Pevně doufáme, že za rok už nebudeme muset řešit žádné omezující náhradní alternativy v souvislosti s jakýmkoliv nevítaným virem.

Máte zájem přispět na nadační fond NA KOLE DĚTEM Josefa Zimovčáka?
Zašlete libovolnou částku na číslo účtu: 43-7223750257/0100

A nebo se za rok připojte do cyklojízdy! Do pelotonu může úplně každý a to na libovolně dlouhou dobu. Startovné je dobrovolné, záleží na možnosti každého z vás a na vašem rozhodnutí. Vůbec nezáleží na tom, zda ujedete stovky metrů, desítky kilometrů či celou cyklotour. Prostě se zúčastníte, každý metr a každá koruna se počítá!

NA KOLE DĚTEM - Sportovní projekt na podporu onkologicky nemocných dětí ve Velkých Pavlovicích

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 16.6.2020