V pátek dne 1. února 2013, pouhý jeden jediný den před samotným datem 2. února, kdy se slaví celosvětový DEN MOKŘADŮ, uspořádalo velkopavlovické Ekocentrum Trkmanka přednášku s následnou besedou s tématikou právě mokřadů. Toto téma nebylo zajisté vybráno nahodile, vždyť město Velké Pavlovice jeden takový mokřad právě nyní buduje – Biocentrum Zahájka.
Besedu zahájila úvodním slovem Bc. Zita Dvořáková, vedoucí ekocentra, která přivítala oba přednášející, Mgr. Jana Dvořáka, který pohovořil na téma „Mokřady a jejich význam v krajině“ a Jaromíra Mašteru, jehož vyprávění pojednávalo o „Praktické péči o mokřady na Vysočině v roce 2012“. Přednášející jsou členy celkem velmi mladého, v roce 2011 založeného občanského sdružení „Mokřady – ochrana a management“ Dobronín na Vysočině.
Pánové se zaměřili především na význam a důležitost mokřadů a vody v přírodě, nejen pro samotného člověka, ale hlavně pro rostliny a živočichy, pro které je mokřad prapůvodní domovinou. Bez mokřadů a tůní hrozí zde běžně vegetující fauně a floře, velmi reálně a hlavně rychle, naprosté vyhynují a tím pádem narušení křehké přírodní rovnováhy.
Mokřady jsou v neposlední řadě také veledůležité pro přirozený a pravidelný koloběh vody v přírodě, bez jakýchkoli nesnází, v podobě v posledních desetiletích tolik častých povodní a nebo naopak dlouhých období bez jediné kapky deště. Jsou důležitým prvkem v krajině zajišťující rovnováhu jak teploty vzduchu, tak i na ni přirozeně vázané pravidelné a především optimální dešťové úhrny běžné intenzity.
Přednášející velmi poutavě vyprávěli o tom, jak sami se svými rodinnými příslušníky, dětmi a nadšenými kamarády, tůně a mokřady ručně hloubí a vytváří. To vše ve svém volném čase, zdarma, z čisté lásky k přírodě. Více se o jejich činnosti, včetně řady fotografií, dovíte na webu sdružení pod adresou www.mokrady.wbs.cz.
Jen je obrovská škoda, že byla návštěvnost této besedy velmi nízká. V malém sále Ekocentra Trkmanka se sešlo pouze okolo patnácti zájemců. Pokud by se občané našeho města zúčastnili besedy v hojnějším počtu, mohli být nyní bohatší o odpovědi na otázky týkající se třeba právě u nás vznikajícího Biocentra Zahájka, jehož význam a potřebu někteří zpochybňují. Těm, kteří besedu o mokřadech vyslechli je nyní naprosto jasné, že čím více bude takových přirozených vodních lokalit odborně vytvořeno či obnoveno, tím lépe – pro lidi, živočichy, rostliny, čistou a zdravou vodu, pro celkovou rovnováhu v přírodě.
Přednášejícím, panu Mgr. Janu Dvořákovi a panu Jaromíru Mašterovi,
velmi za poutavé vyprávění děkujeme!
Karolína Bártová & tým pracovníků Ekocentra Trkmanka
Fotogalerii z besedy O MOKŘADECH na Ekocentru Trkmanka
otevřete kliknutím na obrázek...
Foto © 2013 Karolína Bártová
www.ekocentrum-trkmanka.com
02-02-2013-BK