Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Na ekocentru se peklo nejen vánoční VIZOVICKÉ PEČIVO

Ve čtvrtek 31. října 2013 jsme se sešli malí i velcí na Ekocentru Trkmanka a pod odborným vedením paní Aleny Cendelínové jsme tvořili dekorativní výrobky z vizovického pečiva. A proč pod vedením paní Cendelínové (Lutonské)? Protože v její rodině má výroba vizovického pečiva dlouholetou tradici.

Jedním z prvních pekařů vizovického pečiva byl již v polovině 19. století i pan Josef Lutonský. Lutonští byli spíš drobní hospodáři, kteří měli malou pekárnu, kde lidem pekli z donesené mouky chleba, nebo si tam sousedé nosili upéct chléb, který si doma připravili. Uživit početnou rodinu v té době nebylo určitě jednoduché, a proto Lutonských začali péct na Mikuláše z kynutého těsta různé figurky a zvířátka pro děti. Postupem času se figurky pekly jen z obyčejné mouky a vody. Už nebyly určené k jídlu, ale pro potěšení. Lidé si s nimi zdobili vánoční stoly, později si je začali věšet na stromeček spolu s perníčky, slámovými ozdobami apod..

Pečivo z Vizovic se líbilo v širokém okolí, kam je na jarmarky přinášeli tzv. vařečkáři, kteří putovali po Valašsku se svým zbožím. Této rodinné tradici - výrobě vizovického pečiva - zůstali věrni po celý svůj život děti pana Lutonského - syn Alfons a dcera Františka. Jejich výrobky obdivovali i na světových výstavách v Bruselu a v Montrealu.

A jak jsme si s tím poradili, máte možnost vidět ve fotogalerii.

Zita Dvořáková, Ekocentrum Trkmanka Velké Pavlovice


 

Fotogalerii z výroby a pečení "Vizovického pečiva" na Ekocentru Trkmanka
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Zuzana Pecháčková

 


 

www.ekocentrum-trkmanka.com

 

 

 

04-11-2013-BK