Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Může být sopka, vraždící hora, chloubou města?

Zprávy z velkopavlovického gymnázia a projektu Erasmus plus...

Etna a její erupce, která v roce 1669 zabila přes 20 tisíc lidí. Výbuch vulkánu je v posledních letech v průměru každé dva měsíce. O tom jsem se učila v zeměpise pár let zpět. 

Když mi přišla na mail nabídka, že bych ostrov, tedy Sicílii, kde se tato sopka nachází, mohla navštívit v rámci projektu Erasmus plus, je jasné, že jsem nemohla říci ne. Naše výprava trvala pouze 4 dny, 12. až 16. ledna 2022, avšak stihli jsme toho mnohem více, než jsem očekávala.

Naše dobrodružství začalo hned první večer, kdy jsme přiletěli do města Catanie a autobusem jsme se museli přepravit do pobřežního města Messina. Jak už někteří z vás určitě ví, Italové a hromadná doprava nejde úplně dobře dohromady. A taky to tak bylo. Po dlouhé cestě plné nepříjemných zážitků jsme přijeli do cílové destinace a Italové nás přivítali s otevřenou náručí a úžasnou atmosférou, ti nikdy nezklamou.

Projekt mi opět přinesl spoustu zajímavých poznatků o jiných kulturách, jazycích, ale jedna z věcí, co mě překvapila nejvíce, byl náš český tým. Je až pozoruhodné, jak se mladí lidé dokážou sblížit za pouhé čtyři dny a povídat si spolu, jako by se znali celý život. A to je pro mě smysl života. Obklopovat se lidmi, kteří jsou pro mě inspirací, velkou motivací a dělat pro sebe a pro své okolí jen to nejlepší a posouvat se někam dál.

Tato „doba covidová“ nám neumožňuje moc společenských akcí, proto je to pro nás možná složité, avšak nezapomínejte, že čas plyne rychle a nikdo nám nedokáže říct, kdy tohle celé skončí. Dodržujte tedy všechna pravidla, ale užívejte si života.

Největší překvapení pro mě bylo, že na vrcholu Etny je nyní -10°C a je to také lyžařské středisko, to by mě asi doma nenapadlo, že můžu říct: „Jdu si zalyžovat na Sicílii na sopku.“ Pár hodin před našim odletem se objevila zpráva, že se z vulkánu začíná kouřit a můžeme očekávat v následujících dnech výbuch. I přes to, že bych vytékající lávu chtěla vidět, jsem ráda, že jsme přiletěli domů bez komplikací.

Teď už si nebudu pamatovat Etnu jako něco, čeho by se lidé měli bát, ale jako přírodní krásu a že to byla právě ona, která spojila za 4 dny 40 lidí ze 4 států a vytvořila přátelství na celý život.

Děkuji celé organizaci za příležitost se zúčastnit!

Gymnázium * ERASMUS +; Itálie - ostrov Sicílie se sopkou Etna

Text: Sarah Horáková, studentka Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Soukromý archiv Sarah Horákové / 27.1.2022