Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Modrohorský burčák i štrůdl zachutnaly

V sobotu dne 13. září 2008 se uskutečnil v Modrých Horách první průkopnický ročník akce „Za burčákem do Modrých Hor“. Jako tradičně se jednalo o putování pro cyklisty, avšak premiérově i pro turisty pěší. Cyklistická stezka Modré Hory zažila své slavnostní otevření 6. července 2007, pro pěší se všem oficiálně otevřela o právě uplynulém víkendu.

Pěší turisté startovali většinou ze stanoviště před radnicí ve Velkých Pavlovicích, cykloturisté pak u Obecního sklepa v Kraví hoře v Bořeticích. Na všechny zde čekal po zaplacení účastnického poplatku startovací balíček, ve kterém každý našel nezbytnou skleničku na burčák, slušivé tričko s logem Modrých Hor, razítkovací průkaz, obsažného Průvodce na cestách po ČR, propagační materiály regionu a mnohé další. Zájemci si měli možnost zakoupit i zbrusu novou mapu Modrých Hor zhotovenou v měřítku 1 : 25 000, kde jsou zaznačeny kromě cyklistických stezek i všechny nové stezky pro pěší.

Jak bylo již zmíněno, jedním ze startovacích míst se stalo i prostranství před radnicí ve Velkých Pavlovicích. Zde čekalo na všechny účastníky putování několik s nadšením vítaných překvapení. V první řadě to byl lahodný burčák v neomezeném množství, na smlsnutí bílé i modré hrozny révy vinné, moravská specialita – krajíc chleba s křupavou kůrkou namazaný sádlem a posypaný cibulí, voňavý kynutý makový závin a jako bonus kulturní zážitek v podobě „Výstavy fotografií z cest dalekých i blízkých & Turistických známek“ v budově radnice – to vše podmalované cimbálovou muzikou a zároveň - vše zdarma. 

Další příjemný kulinářský zážitek čekal na výletníky v sousedních Němčičkách. Zde se sešlo díky šikovným rukám modrohoských pekařek a kuchařek několik desítek jablkových závinů, u nás řečeno „nekolik nohavic jabkových štrůdlů“, rozličných chutí a tajných rodinných receptur. A tak všichni ochutnávali co hrdlo ráčelo a žaludek v kombinaci s burčákem snesl.

Celá akce se, kromě burčáku, štrůdlů a sportovního ducha, nesla i ve znamení oslavy kulatých s svou cifrou úctyhodných narozenin. Slavil je Klub českých turistů, jež si v rámci „Putování za Burčákem do Modrých Hor“ připomenul 120. výročí svého založení, tehdy ještě v dobách Rakouska-Uherska (rok 1888).

Tato již několika generační komunita lidí zasluhuje neskutečný obdiv a srdečný dík. Dnes už snad každý z nás bere turistické značení po České republice naprosto samozřejmě a stalo se i automatickou a nedílnou součástí plánování našich především pěších túr a výletů o dovolených. Avšak jen málokdo z nás si uvědomí, kolik práce se za touto činností skrývá, kolik obětavých a nadšených lidí se jí ve svém volném čase naplno věnuje, kolik nachozených kilometrů a prošlapaných bot tito lidé již napočítali a kolik radosti jim tento veřejně prospěšný koníček přináší. Nebýt jich a stovek ba i tisíců hodin touto činností strávených, určitě bychom nesčetněkrát bloudili a především - o mnoha zajímavých a krásných místech naší republiky bychom se ani nedověděli.

Proto patří Klubu českých turistů obrovské poděkování,
obdiv a přání, aby se jim v této činnosti ještě spousty dalších let dařilo!

 

 

Poděkování patří i všem pořadatelům a také Pekařství Pešák, jehož chléb tak chutnal, Pekařství Pláteníková, po jehož makovém závinu se jen zaprášilo, Vinařství Ing. Josef Procházka, jehož burčák tekl proudem a hrozínky mizely pořadatelům pod rukama, všem dobrovolným pekařkám štrůdlů a samozřejmě i téměř pětistovce účastníků putování, bez nichž by nemělo veškeré úsilí pořadatelů smysl.

Děkujeme Vám a zároveň Vás srdečně zveme k II. ročníku akce "Za burčákem do Modrých Hor 2009",
jež se uskuteční 12. září 2009!

 

 

Cesty putujících po Modrých Horách vedly k burčáku i za štrůdlem ...

Foto © 2008  Ing. Zdeněk Karber

15-09-2008