Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mlhavý VÁNOČNÍ JARMARK ladil do nostalgické nálady

„Za mlhou, že by se dala krájet...“ nemusí zrovna vždycky ležet rybníček Brčálník, ani žít skřítek Rákosníček, ale může se za ní nacházet i předvánoční městečko Velké Pavlovice a to rovnou v den, kdy se tu koná VÁNOČNÍ JARMARK U RADNICE. Ačkoliv byla mlha, po ránu a dopoledne o třetí adventní neděli 16. prosince 2012, skutečně bílá jako rozlité mléko jsme rádi, že si na náměstí našly cestu stovky návštěvníků. Nechtěly si totiž nechat ujít zajímavou nabídku celodenního lákavého programu. Kdo dorazil, neprohloupil a hlavně - měl o zábavu, kulturní vyžití i vynikající pohoštění postarané od rána až do večera!JARMAREČNÍ DOPOLEDNE


V okamžiku, kdy začaly zvony velkopavlovického kostela nepřeslechnutelně odbíjet desátou hodinu dopolední, otevřely se brány řemeslného jarmarku. Pečlivě vybraní stánkaři nabízeli tradiční rukodělné zboží, na mnohých místech i s ukázkami řemesel a někde si je dokonce mohli zájemci vyzkoušet, čehož hojně využily především nadšené děti. Právě pro ně byla připravena před radnicí také ohrádka vonící slámovou podestýlkou, kde se procházeli koníci a polehávala ovečka. Děti zvířátka hladily, krmily a s neskrývaným zájmem pozorovaly.

Tím však nabídka pro nejmenší určitě ještě nekončila. Jakmile začala zalézat zima pod nehty, šupky dupky na radnici, do pravé JEŽÍŠKOVY DÍLNIČKY. Ta se zde dle inspirace proslulých vídeňských dílniček konala pod taktovkou místního Střediska volného času při ZŠ. Děti si mohly vyrobit spousty vánočních dekorací a dárečků a navíc dostaly od pořadatelů drobné sladkosti, občerstvení a čaj. Dílnička byla zároveň místem k příjemnému setkávání maminek, zastavení a popovídání...  

Na radnici bylo připraveno již pro všechny, nejen pro malé děti, jedno velké překvapení. Podkrovní výstavní sál obsadily členky Dámského klubu, aby zde připravily nádhernou VÝSTAVU sestavenou z RUČNÍCH PRACÍ VELKOPAVLOVICKÝCH ŽEN, kterými se baví ve svém volném čase. Je až neuvěřitelné, čemu všemu se ženy věnují, jaká jemná krása umí pod jejich rukama vzniknout. Sál byl zaplněn vánočními dekoracemi, háčkovanými ozdobami, svícny, ale také výšivkami, pletenými dečkami, šperky, pedigovými košíčky, šitými dekami, polštářky a mnohým dalším.

Vraťme se však na náměstí, před pódium, na jehož prknech se během celého jarmarku odehrával bohatý kulturní program. Dopoledne zazářily ve světlech reflektorů nejmenší děti navštěvující mateřskou školu, které zde přednesly spousty pěkných básniček a zazpívaly vánoční koledy. A potom?

Vánoční přání Ježíškovi, přímo do nebe...

Začal dopolední hřeb programu – vypouštění přáníček Ježíškovi přímo do nebíčka. Děti dostaly od pořadatelů modré balónky, napuštěné heliem a opatřené šňůrkou a také kartičku – „Dopis Ježíškovi“. Tam si na ně napsaly nebo nakreslily své největší přání, které by chtěly najít o Štědrém večeru pod vánočním stromečkem. Pečlivě kartičku uvázaly provázkem k balónku a pak už se ozvalo z amplionu hlasem zkušeného konferenciéra Tonnyho Schäffera „Tři, dva, jedna, TEĎ!“ a balónky se rozletěly vzhůru k oblakům. A mohli si napsat i dospělí, prý vše platí i na papuče :-)))!

Čas Vánoc, čas darů, dětem i na opravu kostela...

Pokud jsme se dostali k přáním, dárkům a obdarování, vzpomeňme nejen na své nejbližší a milované, ale také na ty, kteří to nemají v životě vůbec jednoduché. Patří mezi i děti, žijící v dětských domovech, které nikdy nepoznaly maminčino pohlazení, pochopení, láskyplné objetí... Právě k těmto dětem bude směřovat výtěžek, který se podařilo vybrat na dobrovolném vstupném výstavy ručních prací velkopavlovických žen. Adresáta penízky již znají, bude jím Dětský domov ve Štítech v Orlických horách.

Nebuďme v čase štědrosti lhostejní ani k dědictví našich předků, také architektonických památek a jejich nekonečných oprav je pro lidský život třeba. Máte-li zájem přispět finančním darem na opravu velkopavlovického kostela Nanebevzetí Panny Marie, můžete tak učinit prostřednictvím pokladničky, která je umístěna pod vánočním stromem před radnicí a to až do měsíce ledna 2013. Předem Vám všem za štědré příspěvky od srdce děkujeme.

 

JARMAREČNÍ ODPOLEDNE


Celodenní program se nám pomalu přehoupnul do odpolední poloviny.
Kdo si naplánoval, že stráví skutečně celý den před radnicí, nemusel ráno chystat svačinku do baťůžku. Stačilo si vzít pár drobných a vydatně si dopřát, třebas delikates pravé moravské zabíjačky, kterou připravili řezníci z řad místních hasičů a samozřejmě vše zalít lahodným svařáčkem či punčem velkopavlovických vinařů. A pak se jít třeba znovu podívat před pódium a vychutnat si další body programu v rámci nichž zazpívaly česky i anglicky děti ze základní školy, gymnázia, mužácký Presúzní sbor nebo country skupina Colorado.

Vyhlášení soutěže Vánoční městečko 2012...

To už se začalo pomalu smrákat a napětí se začalo kumulovat. Ne tedy u všech, ale u těch, kteří se zúčastnili soutěže VÁNOČNÍ MĚSTEČKO 2012 o nejkrásnější vánoční výzdobu, určitě ano. Nadešel čas vyhlášení. Zlatem byl odekorován dům pana Bronislava Hejla na ulici V Údolí, stříbrnou příčku obsadil dům paní Marty Křivákové na ulici Nová a bronzovou dům paní Andrey Pohankové na ulici V Sadech. Všem výhercům blahopřejeme a zároveň všem, kteří se do soutěže přihlásili, velmi děkujeme za účast!

Obloha se zahalila do temně modrého hávu, světýlka stromu a ozdobené radnice se rozsvítila, nastala ta pravá chvíle pro vánoční koledování. Tomu však ještě předcházel tradiční každoroční pozdrav pana starosty Ing. Pavla Procházky k občanům města, s krátkým zamyšlením a přáním všeho dobrého do nadcházejícího nového roku. Poté se už začaly rozléhat po náměstíčku ukrývajícím se v závoji padající mlhy nostalgické tóny koled v podání Dívčího pěveckého sboru zpívajícího za doprovodu mládežnické dechové hudby při ZUŠ Velké Pavlovice, pod vedením pana učitele Stehlíka.

 

Hlásky malých slavíčků, podobající se cinkajícím zvonečkům, a melodie vánočního muzicírování
umocňovaly sváteční náladu adventu, času kouzel, pohádek, radosti a štěstí. Náladu Vánoc...

 

Přejeme Vám, ať jsou letošní Vánoce především poklidné
a nadcházející nový rok s třináctkou na konci šťastný.

Karolína Bártová

 

PS: Děkujeme všem, kteří se spolupodíleli na organizaci letošního Vánočního jarmarku u radnice a také všem, kdo zde vystupovali – Sboru dobrovolných hasičů, vinařstvím rodiny Krejčiříkovi a bratří Zborovských, paní Ivaně Blanářové a panu Štěpánu Melicharovi, panu Antonínu Schäfferovi, panu Radku Kalivodovi, Dámskému klubu, Středisku volného času při ZŠ, Mateřské škole, Základní škole, Gymnáziu, Základní umělecké škole, country skupině Colorado, mužáckému Presúznímu sboru a pracovníkům Služeb města Velké Pavlovice.

 Fotogalerie I. * Vánoční jarmark u radnice 2012 - otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie II. * Vánoční jarmark u radnice 2012 - otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie III. * Vánoční jarmark u radnice 2012 - otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie IV. * Vánoční jarmark u radnice 2012 - otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie V. * Vánoční jarmark u radnice 2012 - otevřete kliknutím ZDE


Foto © 2012 Karolína Bártová & Ing. Zdeněk Karber

 

VÁNOČNÍ JARMARK U RADNICE VE VELKÝCH PAVLOVICÍCH 2012

 

 

 

 

17-12-2012-BK