Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mladým vínům se dostalo slavnostního požehnání

Stalo se již dlouholetou tradicí, že se místní vinaři a příznivci vín schází po svátku Sv. Martina - patrona vinařů, který je určitým předělem hospodářského roku, aby náboženským obřadem poděkovali Bohu za úrodu ve svých vinicích a společně ochutnali první vína nového ročníku.    

Bylo tomu tak i v neděli 23. listopadu ve Vinných sklepech Františka Lotrinského, kde byla za přítomnosti všech hostů vysvěcena mladá vína ročníku 2014. Slavnostního obřadu se ujal pan farář Marek Kardaczyňski.  Přípitek svatomartinským vínem Müller Thurgau, které pro tuto slavnost věnovala VINIUM a.s. Velké Pavlovice, pronesl místostarosta města pan Petr Hasil.

Práce vinařů v tomto čase již zcela přechází z vinohradů do vinných sklepů, kde se začíná utvářet kvalita a chuť nejstaršího kulturního nápoje na světě – vína, které je darem přírody a podobá se svému tvůrci – vinaři. První vína nového ročníku zatím zrála jen několik týdnů, ale za tu dobu již stačila získat osobitý charakter.

Poděkování za uspořádání této pěkné vinařské slavnosti patří všem vinařům, kteří poskytli vzorky vín, panu faráři za jejich vysvěcení, Presúznímu sboru a cimbálové muzice Lašár za sváteční náladu a v neposlední řadě pořadatelům, kterými byl ČZS a Víno z Velkých Pavlovic, o.s.

Jmenovitě pak panu Ing. Františku Kostrhunovi, který stál před lety u zrodu této velmi pěkné místní vinařské tradice. Za jeho obětavou pomoc, kterou velkým dílem každým rokem přispívá k uspořádání této akce.

Dagmar Śvástová


 

Fotogalerii ze svěcení vína ročníku 2014 otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Ivan Podešva

 

25-11-2014 PV