Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mladý velvyslanec na den v USA

Gymnázium Velké Pavlovice * V týdnu před pololetními prázdninami mě oslovil pan Ing. Oldřich Tesař, náš učitel angličtiny s tím, že mě přihlásil do soutěže v anglickém jazyce Junior Ambassador´s Day. Soutěž JAD pro studenty předposledních ročníků gymnázií pořádal již po šesté RI D 2240 Česká a Slovenská republika, který na našem okrese reprezentuje RC Valtice - Břeclav.  Rotary International je největší a nejstarší servisní organizace na světě, která nedávno oslavila 106. výročí své činnosti. Službu potřebným vykonávají v duchu hesla: "SERVICE ABOVE SELF".

O několik dnů později jsem se dozvěděl, že mezi účastníky z gymnázií Břeclav, Hustopeče, Mikulov a Velké Pavlovice jsem naprosto nečekaně obsadil první místo. Jako vítěz jsem byl pozván na Velvyslanectví USA v Praze a jako doprovod mi byl určen Ing. Jaroslav Benda, Ph.D., zástupce RC Valtice - Břeclav. V rámci České republiky nás bylo pozváno šestnáct účastníků.

Dne 25. února 2011 v devět hodin ráno jsme se sešli v Praze na Velvyslanectví USA. Prošli jsme důkladnou bezpečnostní kontrolou a v 9.40 hod. nás ve své kanceláři přivítala Jeho Excelence Norman L. Eisen, velvyslanec USA v České republice. Následovaly čtyři diskuse v angličtině zaměřené především na vojenství, ekonomiku a vztahy obou zemí. Snažil jsem se bedlivě poslouchat a rozumět.

V poledne jsme se přemístili do Residence of The Ambassador of The United States of America (osobní residence pana N. L. Eisna). Je to krásná barokní stavba, připadal jsem si jako na zámku. Oběd byl skutečně vynikající a celé pohoštění odpovídalo tomuto prostředí. Během návštěvy jsem měl možnost diskutovat s panem Eisnem na téma své práce - Státní maturity. Velmi oceňuji jeho osobitý přístup a přátelské jednání.

Následovalo předávání certifikátů, kterým nám byl udělen titul Junior Ambassador (mladý velvyslanec). Akce se zúčastnil také český diplomat zastupující ministra zahraničních ČR, který nás seznámil se svou prací, podělil se o své zážitky a poradil, na co se máme zaměřit během studia, pokud bychom měli v budoucnu zájem ucházet se o práci v diplomatických službách.

Celá akce se nesla ve velmi přátelském duchu. Poprvé jsem měl možnost důkladně otestovat svou angličtinu, kterou se učím nejen ve škole. Velmi si vážím tohoto krásného zážitku a životní zkušenosti. Přesvědčil jsem se jak je důležité rozvíjet své jazykové znalosti, abych mohl diskutovat s velvyslancem a osobním rádcem Baracka Obamy, prezidenta Spojených států amerických. Děkuji všem náhodám i všem lidem, kteří mi to umožnili.

Jiří Herzán, septima, Gymnázium Velké Pavlovice

 

Student velkopavlovického gymnázia JIŘÍ HERZÁN & Ing. JAROSLAV BENDA, Ph.D.
na pražském VELVYSLANECTVÍ USA

 

 

 

01-03-2011-BK