Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mladí a klidní: Tihle teenageři místo diska „trsají“ v kroji na dechovku

Přestože to někteří místní vidí jinak (zřejmě již zapomněli na své mládí), jsou v celorepublikovém měřítku naši mladí ti klidní a bezproblémoví. Redaktoři deníku Blesk se v neděli 14. srpna 2016 vydali na hody do Velkých Pavlovic, kde udělali rozhovor s krojovanou Barborou P. z Velkých Bílovic.

Místo na techno tančí na dechovku. Víno nepijí po litrech, ale degustují. V ruce s iPhonem je potkáte při focení, ale v kroji si užívají hlavně sebe navzájem a hudby – jako za starých časů. Teenageři, co vyměnili diskotéky za „chasu“ a své volno věnují folklornímu souboru, tancům a přípravám hodů, jsou především na jižní Moravě českou raritou. Podle etnografky Markéty Lukešové jsou v tradicích podobně silné i jižní Čechy, několik českých nehmotných kultur je dokonce zapsáno jako památky v UNESCO.

U nás je to ,in‘. Je nás víc jak sedmdesát krojovaných párů jen v chase, což je omladina od 15 do asi 29 let, než se ožení a vdá. Pak jsou tu taky mladší krojovaní a ze starší generace je dost dalších párů, co chodí v kroji,“ řekla pro Blesk.cz jedna z krojovaných Barbora P. (18,5) z Velkých Bílovic.

Nás to baví, tanec je fajn a poznáš hrozně moc lidí. Neříkám, že by nás chodit do klubů nebavilo, určitě se tomu nevyhýbám, ale není to moc na denním pořádku. Když už, tak se domluvíme s kamarády po nějaké krojované akci a jdeme pařit potom v civilu. Osobně nerada tančím na modernu, ale ve folkloru tancuju jako ďas. Nebaví mě se vlnit do reprodukované hudby, ale alkohol je pochopitelně i na krojovaných akcích,“ dodala Bára.

Alkoholu podle svých slov moc neholduje – na rozdíl od svých vrstevníků – ale na krojovaných zábavách, ať už krátkých víkendových, nebo dlouho dopředu připravovaných hodech, teče víno proudem. „Jezdíme s naší chasou na různé slavnosti, poznáváme, jak vypadají hody jinde, jiné druhy krojů, ochutnáváme úžasné víno. Je to euforie, kterou nelze jen tak popsat, ten úžasný pocit, který máme, je nepopsatelný,“ vysvětlila dívka.

Na zábavě si člověk zatancuje s různými lidmi, většinou si kluci chodí pro holky a zvou je k tanci. Kolem osmé hodiny večer se vyhlásí večeře a členové chasy si berou přespolní k sobě domů na večeři, je jen na nich, kolik lidí si do domu pozvou. My, jelikož jsme večeřeli u první stárky, tak nás bylo 38 a dostali jsme výbornou svíčkovou.

Celý článek  ke stažení ZDE

Věra Procingerová & Michaela Bezvodová


 

Na večeři u první stárky

 

Foto © 2016 Marek Musil


19-08-2016 PV