Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Město zvažuje prodej sklepů. Nevydělávají

Napsali o nás, Břeclavský deníkVelké Pavlovice se chtějí zbavit akcií ve Vinných sklepech Františka Lotrinského. Zájem na odkup má soukromá firma. Mezi radními převažuje souhlasný postoj.

Ke konci platnosti se blíží stav, který udává Velké Pavlovice jako spoluvlastníka Vinných sklepů Františka Lotrinského. Město podle všeho přijme nabídku a akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun prodá. Zájemcem je blanenská společnost SMK, jejímuž představenstvu předsedá Lubomír Stoklásek. Ten je v Lotrinského sklepech zároveň jedním z pěti akcionářů.

Vedení města se zájemcem v současné době jedná. Podle velkopavlovického místostarosty Petra Hasila se rada shoduje v tom, že chce podíl prodat. Důvod? „Firma podle našeho názoru nefunguje, jak by měla. Měla by mít jednoho jasného pána,“ řekl Hasil.

Zatímco v koalici má prodej zelenou, z opozice zní rozpaky. Bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Pavel Procházka, za jehož působení v čele radnice sklepy vznikly, považuje tehdejší vstup města do projektu za správný. „Budovali jsme to pro propagaci a reklamu všech vinařů ve Velkých Pavlovicích. Chtěl jsem, aby u nás něco zůstalo pro budoucnost. Jsem hrdý na to, že se nám to podařilo. Rozhodnutí bylo správné, i když mi to sem tam někdo vyčetl,“ sdělil Procházka, který je ve sklepech také předsedou představenstva.

Rozhodnutí zastupitelstva, které bude mít poslední slovo, hodlá respektovat. „Pokud vedení města nechce do areálu investovat a většina bude souhlasit s prodejem, nic proti tomu nemám,“ oznámil zastupitel.

Sklepy, které hostily řadu společenských událostí, jsou ve městě jedinečné. Tvrdí to alespoň tajemnice spolku Víno z Velkých Pavlovic Lucie Prokešová. „Měli jsme tam několik akcí a lidé byli velmi spokojení. Místo má jedinečnou atmosféru,“ uvedla Prokešová.

Ocenila především reprezentativnost. „Sklepy jsou výborné na pořádání menších akcí, jako je beseda u cimbálu, právě setkání vinařů nebo degustace menšího rázu. Velké Pavlovice si postavením těchto sklepů určitě přilepšily,“ je přesvědčená Prokešová.

Ekonomická forma Lotrinského sklepů je podle Procházky ve stavu, kdy zajišťuje pokrytí provozních nákladů. Na zaplacení závazků už ale nezbývá, stejně jako na investice do dalšího rozvoje.

Procházka věří, že případní noví majitelé budou chtít i nadále spolupracovat s městem. „Nevidím zásadní problém v tom, že by tam nemohly být pořádné akce. Akorát to bude za jiných podmínek.“ doplnil.

Text: Michal Hrabal, Břeclavský deník / 4.11.2016