Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Město opraví sokolovnu a rozšíří ekocentrum

Napsali o nás * Břeclavský deník, 17.1.2014 – Velké plány má velkopavlovická radnice. Jestli letos dojde na přístavbu Ekocentra Trkmanka, bude záležet zejména na tom, zda Státní fond životního prostředí schválí žádost o dotace. Šestimilionovou opravu sokolovny, která je také v majetku města, ale zahájí velkopavlovičtí už v dubnu.

„Už několikrát jsme žádali o dotace na zateplení sokolovny a konečně se nám to podařilo. Budova z roku 1928 se tak dočká výměny střechy, oken a zateplení fasády. Dojde také na částečné úpravy interiéru. Do budoucna bychom chtěli najít využití i v podobě kongresové turistiky,“ informoval velkopavlovický starosta Pavel Procházka (ODS).

Doplatí 4,5 milionu

Obnova sokolovny, která v současné době slouží zejména pro společenské a kulturní akce, jako jsou plesy, hody nebo koncerty, vyjde na zhruba šest milionů korun. Dotace činí jeden a půl milionu. Čtyři a půl milionu pak doplatí město ze své pokladny.

„Dobré by bylo, kdyby to bylo obráceně a dotace by pokryla větší část oprav sokolovny,“ popíchl vedení města opoziční zastupitel Václav Stehlík (KSČM).

„Pokud to bude sloužit sportu a zábavě, tak je to potřeba spravit. Ale myslím si, že u nás peníze z Evropské unie jdou na věci, které zas až tak potřebné nejsou,“ míní.

Naopak nadšení se starostou města sdílí starostka velkopavlovikého Sokola Jana Václavková. „Samozřejmě jsme rádi, oprava přinese něco dobrého pro lidi. Sokolovnu dnes využíváme jen při větších akcích, ale máme tam taky klubovnu. Tu budeme muset na těch několik měsíců přestěhovat jinam,“ sdělila Václavková.

Hvězdárna i chleba

Přestavba zchátralého novorenesančního zámečku na vzdělávací Ekocentrum Trkmanka skončila ve Velkých Pavlovicích teprve před rokem a půl. Nyní by k němu chtěla radnice přistavět také dílny a ubytování.

„Chybí nám ještě nějaké prostory pro doplnění centra. Městu se podařilo odkoupit sousední objekt, který je v hrozném stavu, takže bychom jej mohli zbořit a na jeho místě by se ekocentrum mohlo rozšířit o další pavilon,“ potvrdil záměr Procházka.

Velkopavlovičtí už na projekt za patnáct milionů korun požádali o dotaci. Podpora ze státní pokladny může dosáhnout a ž devadesáti procent této částky.

„Aktuálně se v ekocentru nachází čtyři apartmány pro dvanáct lidí. Aby se jeho činnost mohla ještě rozšířit, mělo by přibýt šest pokojů pro lektory, žáky, studenty, rodiny s dětmi, zemědělce a další. V plánu jsou také tři dílny – hvězdárna, místnost k pečení chleba a dílna s přírodními materiály,“ vyjmenoval starosta.

V sousedství plánovaného pavilonu má vzniknout také menší bylinková zahrada a zoo koutek pro děti.

S přístavbou k Ekocentru Trkmanka opoziční zastupitel Stehlík souhlasí. „Na činnost, kterou by mohlo nabídnout, má malou ubytovací kapacitu, Rozšíření by mohlo přispět ke zlepšení ekonomiky provozu,“ reagoval.

 

Autor: Tereza Hunkařová, Břeclavský deník


 

Dobré ráno Michala Šupálka…

Honosný a vznešený. Přesně tak na mě ze starých fotek působí velkopavlovický zámeček. Sám si ho ale pamatuji jako šedivou a vzhlednou budovu, když jsem kolem ní jako kluk jezdil na kole a občas se podíval i dovnitř. Po stavebních úpravách v duchu socialismu se ani není čemu divit. I proto jsem byl nadšený, když se město pustilo do obnovy zámečku, jemuž vrátilo alespoň část někdejšího lesku. Další rozšíření vzniklého Ekocentra Trkmanka by pomohlo ještě zvýšit. Původní zámecká zahrada se pode pamětníků podobala lednickému parku s několika rybníky a altánem. Plánovaná menší bylinková zahrada a zoo koutek sice slavnou minulost nevrátí, ale i tak je to mnohem lepší než chátrající paskvil bez budoucnosti.

 

Autor: Michal Šupálek, Břeclavský deník 

Vizualizace - rekonstrukce sokolovny Velké Pavlovice

 

 

Vizualizace - přístavba u Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice

 

 

 

17-01-2014-BK