Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Město meruněk v záplavě oranžové, meruňková sezóna je tu!

Město Velké Pavlovice je nazýváno městem vína a meruněk. A my máme důkaz, že tomu tak opravdu je! Opět po roce nám totiž začíná dozrávat náš oranžový poklad a svou veselou barvičkou zdobí kulaté koruny všudypřítomných stromů meruněk. Ovocnáři se těší na bohatou úrodu, gurmáni a vyznavači zdravého životního stylu na sladkou baštu plnou vitamínů a energie!

Velké Pavlovice daly jedné z mnoha odrůd meruněk i své jméno. Více než 200 let se u nás pěstuje Velkopavlovická meruňka, o jejíž propagaci a zušlechtění se nejvýznamněji zasloužil zdejší pan učitel Alois Václav Horňanský (1871 – 1938).

Velkopavlovická meruňka je jednoznačně nejoblíbenější a nevyhledávanější odrůdou. Spotřebitelé oceňují její obrovské sytě oranžové plody připomínající pomeranče, šťavnatost, plnou lahodnou chuť a také řadu možností dalšího využití – hodí se ke kompotování, k přípravě džemů, marmelád, na sušení, k přípravě moučníků a samozřejmě také k výrobě nejžádanějšího produktu, meruňkovice.

Kdo neochutnal odrůdu Velkopavlovická meruňka, meruňky nezná. A naopak, kdo ji ochutnal, po ledajaké pseudomeruňce v supermarketu už nikdy nesáhne. Velkopavlovická je holt Velkopavlovická!

Už se vám sbíhají sliny, na buchtičky, kynuté knedlíčky, smažené meruňky, meruňkový gulášek? Nečertěte se, rozhodně neprovokujeme, ale zveme! Neváhejte a přijeďte už zítra, 1. července do Velkých Pavlovic na MERUŇKOBRANÍ! Všeho výše řečeného bude pro každého dost. Přejeme dobrou chuť!

Pozvánku na VELKOPAVLOVICKÉ MERUŇKOBRANÍ 2017 naleznete * po kliknutí ZDE

Meruňky - oranžový poklad města Velké Pavlovice

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 30. června 2017