Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Meruňky nabízeli ve Velkých Pavlovicích stokrát jinak

Napsali o nás * Břeclavský deník; 4.7.2016 - Deset lidí sedí za stolem a čeká na pokyn. Mají za úkol co nejrychleji spořádat deset rozpůlených meruněk. Odhodlání sníst ovoce oranžové barvy je cítit z každého soutěžícího, vítěz však může být pouze jeden.

Nakonec se jím stává Jaroslav David z Bystrého. Porci zdolává za několik sekund. „Bylo to poprvé, co jsem pojídal samotné meruňky. Dobře se mi polykaly, byly opravdu chutné. Množství navíc nebylo zase tak velké a ovoce bylo vypeckované," dělí se o své pocity vítěz. Podobných soutěží se účastní po celé republice. Jako odměnu dostává láhev vína.

Sobotní Velkopavlovické meruňkobraní začíná v deset hodin dopoledne. Kromě soutěže v pojídání návštěvníci v tamním Ekocentru Trkmanka ochutnávají různé speciality z tohoto ovoce. Mezi nimi i guláš, na který klidně stojí frontu. „Divila jsem se, že se dá udělat i z meruněk," říká Lenka Langová z Brna.

Ochutnávku nejrůznějších pokrmů začíná s manželem tradičními meruňkovými knedlíky. Zda si půjde i na guláš, ještě zváží. „Přece jen guláš je teplý a dneska je dost velké horko," bojí se žena, že by jí mohla poté teplota vzduchu připadat ještě vyšší.

I tak ale na ni i na ostatní zájemce o meruňkové speciality čeká bohatá nabídka. Lidé zkoušejí chuť meruňkových koláčků, šátečků, rýžového nákypu s meruňkami či přesňáků. „Za jeden žeton zaplatí lidé deset korun a záleží na každém, kolik si jich koupí. Za šest žetonů dostanou guláš, za dva potom smažené meruňky," uvádí pro příklad Zita Dvořáková z Ekocentra. To akci pořádá společně s městem.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet své znalosti o meruňkách ve vědomostní soutěži, připravená je i výstava o tomto ovoci. Děti se zabaví při tvořivých dílnách. K poslechu hraje Cimbálová muzika Jožky Imricha. Na návštěvnosti je vidět, že lidé mají meruňky rádi. „Slyšela jsem informaci skoro o čtyřech stech prodaných lístcích," hlásí Dvořáková v půl jedné.

 

Autor: Michal Hrabal, Břeclavský deník * http://breclavsky.denik.cz/


 

Fotogalerii z III. ročníku VELKOPAVLOVICKÉHO MERUŇKOBRANÍ
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Michal Hrabal

 

 


04-07-2016-BK