Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Meruňkové šílenství aneb pátý ročník Velkopavlovického meruňkobraní

V sobotu 7. července proběhl již pátý ročník Velkopavlovického meruňkobraní. Titulek jsme nepoužili vůbec náhodou, ale koresponduje jak s titulky deníků, tak i s realitou, která byla na Ekocentru Trkmanka.

Přípravu jsme nezanedbali, připravili jsme všech pochutin více než v předchozích letech,  s přáním, že si k nám najde cestu více návštěvníků – příznivců Velkopavlovické meruňky než v předchozích letech. Realita předčila naše přání. Omlouváme se všem příznivcům, kteří dorazili v dvojnásobném množství a museli vystát velkou frontu při vstupu, ale opravdu takový nápor jsme při  prodeji vstupenek a krejcarů neočekávali.

Sortiment nabídky byl jako každý rok zajímavý a všechny produkty byly připraveny právě z odrůdy Velkopavlovická. Návštěvníci mohli ochutnat klasické kynuté knedlíky s meruňkami a strouhankou aneb po našem gule v počtu 1.500 ks, dva velké kotle vepřového guláše s meruňkami, 50 kilo smažených meruněk v těstíčku, 650 koláčků s meruňkami, 600 přesňáků s meruňkovou marmeládou, zdravé potěšení aneb RAW příprava meruněk a domácí meruňkovou limonádu, douzovanou cigáru na meruňkách a samozřejmě nechybělo dobré pivo a limonáda.

Ochutnávku meruňkových produktů zpříjemňovala Cimbálová muzika Vinica a návštěvníci se nenudili i díky dalšímu programu.  Dospělí i děti se aktivně zapojili  do soutěže o ceny v rámci kvízu, který byl samozřejmě o meruňkách. Vyvrcholením programu byla soutěž v pojídání čerstvých meruněk. Osm odvážlivců, sedm mužů a jedna žena se pokusili o souboj, kdo nejrychleji sní šestnáct půlek čerstvých meruněk. V letošním roce jsme trochu polevili v pravidlech a soutěžící měli možnost meruňky zapíjet. Samozřejmě čistou vodou. O vítězství musel rozhodnout rozstřel, protože tři soutěžící zvedli současně ruku. Rozstřel vyhrál známý maxijedlík pan Jaroslav Němec, který se naší soutěže zúčastňuje pravidelně. Aby to nikomu nebylo líto, cenu obdrželi všichni tři.

Pro děti bylo připraveno malování na obličej a tvořivá dílnička s výrobou šumivých meruňkách bomb do koupele. V rámci menšího jarmarku bylo možno nakoupit jak různé pochutiny z meruněk a zeleniny, zdravé výživy, tak i různé tradiční výrobky. Součástí programu byly otevřené Sklepy Františka Lotrinského s možností prohlídky a degustace vína z Velkopavlovické oblasti.

Tento ročník byl náročný, ale nádherný. Věříme, že Velkopavlovická meruňka a meruňky vůbec na jižní Moravu patří a jsou určitě lepší než ty, co se k nám dováží. Akce na podporu sadařství a vinařství určitě mají velký význam pro budoucnost.

Již nyní víme, že příští ročník musíme rozšířit areál na akci, zvýšit kapacity při vstupu a připravit rozsáhlejší program a samozřejmě je našim cílem rozšířit „meruňkovou“ nabídku.

Velký dík patří všem mým kolegům a pomocníkům, kteří přiložili ruku k dílu v rámci zajištění celého Velkopavlovického meruňkobraní, Vlkům z Lesní ligy moudrosti, paní Marii Šmídové, personálu Hotelu Lotrinský, panu Pavlu Procházkovi, pekařství Pešák & Křivka, panu Milanu Koubkovi, pracovníkům Města Velké Pavlovice, paní Evě Prokešové ze zdravé výživy Eruwen a Markétě Rozinkové. Zkrátka všem, kteří chtějí spolu s námi podporovat budoucnost Velkopavlovické meruňky a akci Velkopavlovické meruňkobraní.

O Velkopavlovickém meruňkobraní si můžete přečíst i ZDE a  ZDE

Meruňkové šílenství aneb pátý ročník Velkopavlovického meruňkobraní

Text: Bc. Zita Dvořáková, MSc / Foto: Oldřich Otáhal / 9.7.2018