Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Maturanti v Praze nasávali kulturu a historii

Den první

Ve středu 8. září třídy 4.A a oktáva zahájily třídenní literárně-dějepisnou exkurzi do Prahy, kde se chystaly nasát spoustu nových zkušeností a zajímavostí.

Po bezproblémové cestě vlakem jsme se přišli přihlásit na překrásný hotel Olšanka a hned se vydali na první zastávku k Pražskému hradu. Zde jsme si zaplatili vstupenky a prohlédli si do důkladně velký okruh památek –Katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, Baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku.  Samozřejmě nádherné Královské a Jižní zahrady nesměly chybět. Poté nás čekala zastávka ve Werichově vile a krátká procházka po Kampě. Na večer jsme se těšili už jen na jediné, a to na představení Kytice v Národním divadle, které spoustu z nás nadchlo jak zpracováním, tak i hereckými výkony.

Tereza Kodlová, 4.A

Den druhý

Druhý den jsme začali, jak nejlépe se dalo, a to úžasnou snídaní na hotelu. Švédský stůl prohýbající se pod množstvím sladkých i slaných variant nás dokázal skvěle probudit a připravit na nadcházející náročný program, který nás čekal. Metrem jsme se krátce poté přemístili na druhé nejdéle osídlené místo v Praze, slavný a legendami opředený Vyšehrad. Tam nás o půl desáté čekala komentovaná prohlídka, během níž nám sympatická paní průvodkyně popsala historii tohoto významného místa a provedla nás vyšehradskými sady až ke hřbitovu, kde odpočívají největší osobnosti české kultury od dob národního obrození. Vzápětí nás předala kolegovi, taktéž zkušenému průvodci, který nás pro změnu seznámil s budovami kasemat. Ještě jsme se tedy ani nestihli ohřát na dopoledním slunci a už jsme mířili do chladných útrob kamenných zdí. I přesto nám ale úzké chodbičky, stejně tak jako ohromné prostory doplněné o překrásné sochy vyrazily dech. Při cestě z kasemat jsme si ještě mohli na vlastní kůži (přesněji řečeno zrak) vyzkoušet, jak vypadá skutečná tma uvnitř hradeb a za chvíli už jsme se ocitli zpět na poledním slunci před opevněním.

Podle programu nás dále čekala prohlídka židovského města v Praze, ale ještě předtím jsme stihli vyplnit přebytečný čas obědovou pauzou. Dobře najezení a s jasnou oblohou bez jediného mráčku nad hlavou jsme o půl druhé započali slibovanou prohlídku zahrnující návštěvu čtyř synagog a židovského hřbitova. I tentokrát se nám věnovala průvodkyně s nesmírně poutavým výkladem a nešlo popřít, že pro zdejší kulturu i historii doslova žije. Vzhledem k tomu, že se momentálně věnujeme v hodinách dějepisu tématu druhé světové války, byla pro nás obzvlášť mrazivým zážitkem návštěva Pinkasovy synagogy. Vzhledem k tomu, že má druhá nejstarší synagoga v Praze vnitřní zdi popsány jmény židovských obětí, které přišly o život během holocaustu, staly se pro nás teoretické počty a informace z výuky opravdu realistickými. Celá prohlídka židovského města v nás zanechala mnoho dojmů a byli jsme moc rádi za možnost seznámit se s tradicemi a zvyky tohoto náboženství přímo v místech, kde se psaly jeho dějiny.

Následovala opět zhruba hodina osobního volna, kterou jsme mohli vyplnit dle svého vlastního uvážení, než přišel čas se přesunout do divadla Pod Palmovkou. Druhé divadelní představení, které jsme během třídenní exkurze v Praze navštívili, neslo název Žítkovské bohyně. Drama vzniklo podle stejnojmenné knižní předlohy od autorky Kateřiny Tučkové a nás čekala podívaná plná rozplétání rodových linií několika generací žen žijících na úpatí Bílých Karpat. Tři hodiny divadelní hry utekly jako nic a návratem na hotel Olšanka jsme pomyslně zakončili nabitý druhý den naší exkurze.

Klára Pejchlová, oktáva

Den třetí

V pátek jsme po snídani opustili hotel a přesunuli se do centra Prahy. Následoval rozchod, během kterého jsme měli za úkol vyfotit se u libovolné památky, historické budovy nebo expozice. Někteří zavítali na Žižkovskou věž, do Muzea iluzí či Národního muzea. Po splnění tohoto úkolu nám zbyl ještě dostatek času na návštěvu kaváren, restaurací a obchodů. S hlavním městem České republiky jsme se rozloučili a vydali se domů. Na závěr bychom rádi poděkovali p. uč. Pavle Míchalové za precizní naplánování bohatého programu a také p. uč. Stanislavu Rubášovi. Věřím, že jsme se všichni mnohému přiučili a odvezli si spoustu krásných vzpomínek.

Magdalena Švecová, oktáva

Fotogalerii otevřete kliknutím ZDE

Zdroj: Gymnázium Velké Pavlovice / 16.9.2021