Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Maturanti podnikli literárně-historickou exkurzi do Prahy

Posledním společným výletem pro studenty Gymnázia Velké Pavlovice bývá každoročně podzimní literárně-historická exkurze do Prahy. Ani letošní rok tomu nebylo jinak. Především kvůli loňským rozmarům počasí se termín posunul již na začátek září. Volba druhého zářijového týdne se ukázala velmi šťastnou, neboť počasí nám skutečně přálo. Deštníky pro tentokrát zůstaly uschovány hluboko v zavazadlech.

Cílem této tradiční exkurze je seznámit studenty s nejvýznamnějšími pamětihodnostmi našeho hlavního města a také navštívit divadelní představení některých z pražských scén. Během tří dnů jsme navštívili například Petřín, Pražský hrad, Malou Stranu, Vyšehrad, Staroměstské
a Václavské náměstí a mnoho dalších známých míst.

Nejvíce nás však zaujalo Židovské město. Pinkasovou a Staronovou synagogou a také starým židovským hřbitovem  nás provedla paní průvodkyně. V Pinkasově synagoze jsme na stěnách objevili jména Židů deportovaných za 2. světové války do koncentračních táborů, mezi nimi i obyvatele vesnic a měst, ze kterých pocházíme. Na závěr prohlídky nám paní průvodkyně prozradila i mnoho informací z života dnešních Židů.

S velkým zájmem jsme shlédli i dvě divadelní představení. Jako první jsme navštívili Divadlo na Vinohradech, kde jsme měli možnost vidět klasickou českou hru Fidlovačka, avšak v modernějším podání. Hra se odehrávala z poloviny v Evropském parlamentu, kde se diskutovalo o přijetí evropské hymny a o suverenitě evropských národů, druhá polovina se navracela do dob, kdy v Čechách docházelo k poněmčování obyvatel a mnoho Čechů zapomnělo na svoji národnost.

Na druhé představení jsme zavítali do krásné historické budovy Stavovského divadla. Po ranní prohlídce interiéru Národního divadla jsme měli možnost porovnat výzdobu obou budov. Ve Stavovském divadle jsme toho večera shlédli Shakespearovu hru Kupec benátský. I tato hra byla pojata moderněji, než by se dalo čekat.

V obou dvou představeních jsme měli štěstí na výtečné obsazení. Ve Fidlovačce jsme mohli obdivovat výkony Jiřiny Jiráskové nebo Hany Maciuchové a v Kupci benátském zase Jiřího Štěpničky, Igora Bareše, ale i jejich mladších hereckých kolegů - Vojty Kotka nebo Jakuba Prachaře.

Po vyčerpávajícím třídenním programu jsme se vrátili zpět na Moravu a na druhý den zasedli do školních lavic, abychom se přímo vrhli do vod nové maturity, která nás jako první čeká v květnu a červnu následujícího roku.

Studenti maturitních ročníků Gymnázia Velké Pavlovice

 

Fotogalerii z výletu velkopavlovických maturantů do Prahy
otevřete kliknutím na společné foto...

 

Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

04-11-2010-BK