Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Maturant ovládl konferenci v Petrohradě. Na ruské verše skládá hudbu

Napsali o nás; Břeclavský deník 25.3.2019  - Rusky se začal učit teprve před šesti lety. Pro někoho málo času i na to, aby pochopil základy. Ne tak pro devatenáctiletého maturanta velkopavlovického gymnázia Vojtěcha Antoše. Konferenci Ruský dialog: jazyk, vzdělávání a kultura na půdě Pedagogické fakulty Herzenovy univerzity v ruském Petrohradě doslova ovládl svojí přednáškou. Domů na Moravu si po zásluze přivezl první místo. „Konference byla určená studentům univerzity a účastnili se jí mladí lidé ze zemí Visegrádské čtyřky. Mluvil jsem o tom, jak můžu ve své zemi přispět k tomu, aby se zde rozvíjela ruská kultura a jazyk,“ popisuje Antoš.

Do Ruska se podíval poprvé před pěti lety, kdy zvítězil na známé recitační soutěži Puškinův památník. „Dva roky nato jsem byl v Moskvě. Zařadil jsem se mezi sto padesát studentů, kteří postoupili do mezinárodního kola olympiády v ruském jazyce,“ vzpomíná mladík, který by po maturitě rád studoval ruský jazyk na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

„Chtěl bych se stát učitelem ruštiny na gymnáziu,“ usmívá se sympatický hoch.

Ruský jazyk propojuje s další svojí vášní, a tou je hra na klavír. „Hraji asi od šesti let. Když jsem poprvé slyšel ruskou hudbu, a teď nemyslím tu klasickou, tak mě okouzlila, byla taková neprobádaná. Proto jsem začal skládat hudbu na verše ruských autorů. Některé i překládám. Nemyslím si ale, že umím rusky nějak zvlášť výborně,“ usmívá se skromně mladík.

Jeho klavírní umění budou ostatně moci obdivovat i návštěvníci festivalu Ruské jaro na Moravě. „Už se na něj těším. Uskuteční v červnu ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka,“ láká gymnazista, který má v oblibě i ruský sbor Alexandrovci. „Jejich koncerty si nikdy nenechám ujít,“ vyznává se Antoš.

206732

Autor: Iva Haghofer, Břeclavský deník / Foto: archiv Vojtěcha Antoše /25.3.2019