Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Masopustní průvod po půl století ve Velkých Pavlovicích

S menším skluzem po termínu oficiálního zakončení masopustu se v sobotu 21. února 2015 podařilo několika odvážlivcům vzkřísit masopustní průvod i u nás ve Velkých Pavlovicích. Znovu obnovená tradice masopustních obchůzek, je velmi rozšířená na všech vesnicích Slovácka a některých místech v Čechách. V našem městečku jsou vzpomínky na oslavy masopustu poslední někdy v padesátých letech minulého století. 

Od prvního ročníku nebyla očekávána žádná velká účast. Tímto krokem jsme chtěli podpořit a znovuobnovit zapomenuté tradice. Potěšující pro nás pořadatele bylo, že se masopustního průvodu zúčastnilo asi na třicet maškar.  Do průvodu se zapojily i malé děti. Masopust není svázaný obecně závaznou tradicí, a proto se jednalo a může jednat o ojedinělé neopakovatelné masky a tím i velmi různorodý průvod.

Průvod prošel za doprovodu zkušeného harmonikáře pana Jaroslava Buchty ulicí Hlavní, krátkou zastávkou bylo zastavení u pana starosty, kde si maškary vyžádaly svolení k masopustnímu reji.  Všichni byli pohoštění panem starostou a jeho paní. Ulicí Dlouhou se průvod vrátil za sokolovnu a zde krátkou scénkou a tancem byl oficiálně zakončen.

U sokolovny byly připraveny zabijačkové speciality a občerstvení, v sokolovně pak hudební produkce a rukodělné dílničky zejména pro děti – malování na kameny, zdobení perníčků, tvorba papírových masek.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili svou účastí přímo v průvodu, všem co nás celou cestu doprovázeli i všem, kteří za námi dorazili až do sokolovny.

Na základě zájmu, který se šířil kolem nás, již nyní plánujeme, jak vychytat chybičky a zapojit více maškar a celou naši komunitu do dalšího ročníku. Například oživíme masopustní rej, každý bude hrát, na co umí i neumí, od bubínku, fléten až po harmoniku, a samozřejmě i tanec a více scének.  Další ročník se uskuteční v sobotu 6. února 2016 již ve správný masopustní čas.

Děkujeme také všem organizacím, které se s námi podílely na zajištění a organizaci prvního ročníku.

Bc. Zita Dvořáková, MSc
Ekocentrum Trkmanka


 

I* Masopust (Foto © 2015 Oldřich Otáhal) * otevřete kliknutím ZDE

II* Masopust (Foto © 2015 Radek Nesvadba) * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2015 Oldřich Otáhal

23-02-2015 PV