Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mami, tati, babi, dědo! Dneska chodí Mikuláš!

 

Mikuláši, přijď dnes k nám,
písničku ti zazpívám!
Přines prosím trochu dobrot,
můžeš je dát třeba do bot.
Dáváš dárky pro radost,
pro každého máš jich dost!

 

A opravdu, bylo tomu tak – i letos, v pátek 5. prosince vyrazila do temných ulic našeho městečka početná družina v čele se svatým Mikulášem, jeho věrným pomocníkem andílkem a tlupou hlučných, neposedných a po síře zatouchajících čertech.

Tím však celé to mikulášské vábení vyvrcholilo a pro některé děti možná i s troškou úlevy skončilo. Ale Mikuláš – to není pouhá obchůzka po domácnostech s tajemnými, sladkými a po mandarinkách vonícími balíčky za záclonami oken dětských pokojíčků. Je to především takovéto příjemné lechtání kolem bříška, čekání, zvědavost s příchutí špetky strachu, nekonečné přípravy...

A že těch v naší mateřské škole bylo! Už od listopadu si začaly paní učitelky s dětmi o Mikuláši vyprávět. Děti se dověděly, kdo to sv. Mikuláš byl, že chodívá každým rokem na zimní štědrou obchůzku a také, že se na něj musí patřičně připravit. Vše začalo výzdobou všech tříd a také společných prostor celé budovy mateřinky. "Zanedlouho nám zde vše vonělo větvičkami a z každého koutku na nás juknul nějaký ten Mikulášek, anděl a také spousta hrůznodivných čertisek!"

Paní učitelky dětem prozradily, že je Mikuláš jako každý rok přijde navštívit i do školky. Jak ho přivítat a jak mu za návštěvu a dárečky poděkovat? Co si tak připravit pěknou besídku plnou říkadel, básniček, písniček a tanečků? "Jupííí, to je nápad! A pozveme si i maminky, tatínky, babičky, dědečky, sestřičky a brášky – to proto, aby ty některé neposedné z nás měl kdo před čerty zachraňovat ... "

Ten pravý a nefalšovaný Mikulášský večer nastal v mateřince již brzy odpoledne. Třídy se naplnily všemi přizvanými, aby se podívali na krásně připravené besídky. Děti se snažily seč jim síly stačily. Básničky i písničky byly předneseny s maximálním nasazením. Aby ne, když už ze dveří pomalu vykukoval zlatý mikulášký plášť a čertovské hudrování bylo slyšet ze všech stran.

A v tom to přišlo! Do dveří rozvážně vkráčel nádherný svatý muž s ještě krásnějším andělem a samozřejmě i pořádná čertiska. Dětem v očích zářilo tisíce ohníčků a dechu se nedostávalo. Některé braly vše s nadhledem a humorem, některé si poplakaly, ale nakonec Mikuláš musel uznat, že když se to vezme kolem a kolem, děti jsou opravdu hodné. Paní učitelky tento verdikt plně potvrdily a tak mohla začít bohatá nadílka. Děti si po dnešku ze školky odnášely balíček plný ovoce, perníček s čertem a obrovského čokoládového anděla.

Co říci závěrem? Snad jen to, že záchrany neposedníků nebylo nakonec vůbec potřeba, protože do naší školičky chodí přece jen hodné dětičky. Mikuláš s andělem měli plné ruce práce s rozdáváním dárečků a čerti mohli akorát tak splakat nad výdělkem, pytel se jim po návštěvě u nás ani letos nenaplnil :-)!

 

Do školky přišel Mikuláš, anděl a čertíci!

Foto © 2008  Karolína Bártová

05-12-2008