Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Malí knihomolové strávili kouzelnou Noc s Andersenem

Páteční noc, dne 1. dubna 2011, byla vyhrazena všem knihomolům v celé České republice. Konal se již desátý ročník celonárodní akce na podporu čtenářství s názvem Noc s Andersenem. V letošním roce se do akce zapojilo více jak devět set knihoven, škol a domů dětí. Nemohla chybět ani naše Městská knihovna Velké Pavlovice, pro kterou není Noc s Andersenem žádnou neznámou, neboť se ponocování v knihovně konalo již potřetí.  Letošní ročník si ve spolupráci s knihovnou vzalo pod finanční a organizační záštitu nově vzniklé občanské sdružení Domino - sdružení rodičů a přátel Základní školy Velké Pavlovice.

Čtrnáct dětí se v podvečerních hodinách vydalo do knihovny a zatím netušily, co všechno se na ně chystá. Po příchodu jsme byli paní knihovnicí poučeni, že knihy po zavírací době nechodí spát, ale prochází se po knihovně a postavy z knížek rády utíkají. A nám se podařilo některé zde zastihnout. Byl to slavný Čtyřlístek, Sherlock Holmes, Romeo a Julie a pohádkové postavy jako čert, bílá paní nebo král v dramatickém podání žáků devátých ročníků Základní školy Velké Pavlovice.

Letošní rok jsme se v programu zaměřili především na pověsti regionu a národopis. A tak na děti čekala řada úkolů spojená s pověstmi o Pálavě, Lednici a Brnu. No řekněte sami, proč se Děvičkám říká právě Dívčí hrady? Nebo víte, jak přišli Lichtenštejni k zámku v Lednici a ke svému jménu? A že ten brněnský drak není tak úplně drak? Když se zeptáte dětí z Noci s Andersenem, tak Vám to určitě všechno řeknou.

Po pověstech si vzala slovo paní knihovnice a seznámila děti s řadou zvyků a obyčejů jako je Masopust a především tradice spojené s vítáním jara. Vyvrcholením celého programu bylo nastrojení Morany, kterou jsme potom odnesli spálit a utopit do Trkmanky. Celou cestu šly děti s rozsvícenými lucerničkami a říkaly básničku, kterou se v knihovně naučily.

Více jak dvouhodinový program v knihovně byl tím krásně zakončen a my se vydali do školy, která se stala pro letošní rok naším nocležištěm. Taky už nám vyhládlo a tak jsme si dali lehkou večeři. O půlnoci nás čekala stezka odvahy, a protože ani škola nejde v noci spát, objevují se v ní tzv. pedagogická strašidla a především zmučení žáci (v podání žáků devátých ročníků). A tak se děti vydaly na cestu, která však byla zakončena jak jinak než truhlicí s pokladem. A co v ní bylo? No co jiného než krásná kniha plná pověstí. Pak už jsme byli tak unavení, že jsme zalehli do spacáků a knižní blešky nás kousaly celou noc.

Ráno nás ještě čekalo nakrmit brněnského draka, zahrát si nějaké hry, rozdat si pamětní listy a medaile a pak už honem domů. Doufáme, že příští rok se sejde stejně fajn „banda“ jako letos. Samozřejmě nic z toho by nebylo bez ochoty a pomoci pracovníků knihovny, pedagogů, dobrovolnické pomoci žáků devátých ročníků a finančního zaštítění občanského sdružení Domino. Všem děkujeme za příjemné vydaření celé akce.

Eva Káčerová

 

Fotogalerie I. * NOC S ANDERSENEM (Foto © 2011 Karolína Bártová) - otevřete ZDE

Fotogalerie II. * NOC S ANDERSENEM (Foto © 2011 Karolína Bártová) - otevřete ZDE

Fotogalerie III. * NOC S ANDERSENEM (Foto © 2011 Eva Káčerová) - otevřete ZDE

 

Foto © 2011 Karolína Bártová

 

05-04-2011-BK