Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Májové sklepy kromě vína nabídly i spoustu zábavy

Dvacet jedna vinařství ze spolku Víno z Velkých Pavlovic již tradičně na první májovou sobotu otevřelo své sklepy a prostory pro všechny návštěvníky našeho kraje. Pro letošek jsme se rozhodli dát sklepům novou přidanou hodnotu v podobě dopoledního programu před radnicí. 

Všem návštěvníkům i občanům zahrála cimbálová muzika Vinica, zatancovali tanečníci z Hanáckoslováckého krúžku a zazpívaly Darebný ženy. Pomyslným vyvrcholením byla komentovaná degustace od enologa roku a také snad směle můžeme říct, našeho vinaře, Ing. Kamila Prokeše, Ph.D.. Kamil všechny ve dvou blocích seznámil s šlechtěním a charakterem odrůd Aurelius, Pálava, André a Agni, kteréžto lze považovat za velkopavlovické, jelikož jejich rodný list nese stopu našeho města. Samozřejmostí bylo, že účastníci akce také dostali zavdat vybraných vín našich vinařů z těchto odrůd. Letošní zvláštností také byla možnost vybrat si z až deseti druhů různobarevných taštiček na skleničku, takže průvody vinařských nadšenců po našem městě opravdu hrály všemi barvami, jak příroda v máji. A aby toho nebylo málo, tak se zájemci o dobrou věc, mohli opět po letech nechat zapsat do registru dárců kostní dřeně v rámci projektu Vinaři jdou na dřen. 

Po jedenácté hodině se většina žíznivců již rozprchla všemi směry do zúčastněných vinařství. Letošní nabídka byla rozšířena o dva nové členy a to právě vinařství Kamil Prokeš na Hlavní ulici a Vinařství Špacír nacházejícího se pod Floriánkem. Vinaři si pro návštěvníky nachystali přes 200 různých vzorků vína bílého, červeného, perlivého, šumivého, ale i oranžového nebo třeba meruňkového a nechyběl ani mošt z Frankovky a Veltlinu. Vinium taktéž pro zvědavce otevřelo výrobní prostory a uspořádalo dvě exkurze. Nikdo nemusel mít strach o prázdný žaludek, protože nabídka přímo ve vinařství byla opravdu široká a k tomu u některých vyhrávala nejen cimbálka, ale i bigbeatová kapela nebo harmonikářka. V ulicích šlo potkat také mnoho krojovaných muzikantů, tanečníků a zpěváků, ať už z místního krúžku nebo mužácký sbor až z Hovoran, který postupně navštívil všechna vinařství. Neboť toho bylo za celý den dost, sklepy se uzavřely ještě před západem slunce. 

Věříme, že zvýšená návštěvnost a zájem o naše vína, je potvrzením správného směru, kterým se naši vinaři a jejich produkty ubírají. Všem spokojeným návštěvníkům děkujeme za návštěvu a klidný průběh akce a těšíme se zase za rok, nebo již na podzim, na Martina, na shledání u plného pohárku velkopavlovického vína.

Víno z Velkých Pavlovic * MÁJOVÉ OTEVŘENÉ SKLEPY roku 2023

Text: Lukáš Doležal / Foto: Oldřich Otáhal / 11.5.2023