Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Májky - tradice, která nezaniká

Střídání ročních období nepřináší jen změnu počasí a jiné barvy v přírodě, ale také nejrůznější lidové zvyky a tradice. Některé v průběhu let postupně upadají v zapomnění, jiné jako by naopak získávaly na významu. To je určitě i případ stavění májky.

K vytvoření májky se podle místních zvyklostí používá nejčastěji smrk, borovice nebo bříza. Strom je zbaven větví a kůry a jen horní část se ponechá s větvemi. Vršek májky je ozdoben stuhami z barevného krepového papíru nebo látek. Májky se již od středověku stavěly v noci na 1. května. Postavení máje znamenalo veřejnou poctu a současně vyjadřovalo mládencovu náklonnost k děvčeti, jež se odrážela ve výběru a výzdobě stromku.

Ve Velkých Pavlovicích se 30. dubna večer staví májky před dům stárkám, sklepnicím i jako výraz úcty nebo lásky k děvčeti. 

Jsme velmi rádi, že ani navzdory koronavirovému bezčasí se na tuto krásnou tradici ve Velkých Pavlovicích nezapomnělo. Důkazem jsou fotografie, které nám poslal pan Oldřich Otáhal. Velmi děkujeme!

Velké Pavlovice * Májky zamilovaných...

Text: Věra Procingerová / Foto: Oldřich Otáhal / 3.5.2021