Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mája stojí, hody začínají!

V těchto dnech Velké Pavlovice doslova žijí atmosférou přicházejícího tradičního svátku, Velkopavlovických hodů. Úklid města, příprava krojů, pečení koláčů, to vše k hodům neodmyslitelně patří. Za oficiální začátek hodů se ale dá považovat až stavění hodovní máje, nejznámějšího symbolu hodů.

Mája ční nad Velkými Pavlovicemi a dává na pozornost probíhající slavnost, „pod májů“ na sóle probíhá taneční zábava a na máju se zvěčňují všechny přespolní chasy, které velkopavlovické hody navštěvují v neděli v přespolních krojích.

Jako každoročně se tedy velkopavlovická chasa společně s početnou základnou „schopných a silných“ mužů sešla v páteční podvečer na hodovním sóle za sokolovnou, aby pod odborným dohledem pana Josefa Dostoupila vztyčila hodovní máju. Máju přivezli hoši stejně jako v minulých letech ze ždánického lesa a letos dosahuje výšky 31 metrů.

Letošní hodovní přípravy také obohatila rozsáhlá rekonstrukce sokolovny a přilehlého tanečního sóla. Velkopavlovičtí občané se mohli přesvědčit, že i přes počáteční obavy, zda vše bude na hody hotové, je sólo i sokolovna připravena na hodovní klání.

V duchu úsloví „Nejdřív práce, potom zábava!“ pak chasa v čele se stárky a sklepníky poprvé vyzkoušela zrenovovaný taneční parket a všichni občané i návštěvníci se bavili do nočních hodin za doprovodu cimbálové muziky Lašár.

Eliška Mainclová


Fotogalerii z pátečního stavění máje otevřete po kliknutí na obrázek...

 

Kopie - maja (21).jpg

Foto © 2014 Věra Procingerová

 

 

16-08-2014