Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Mája je v Pavlovicích, přípravy na letošní hody vrcholí...

Neodmyslitelnou rekvizitou a typickým symbolem jihomoravských krojovaných hodů, naše město nevyjímaje, je mája. Tenký, štíhlý a řádně očištěný vysoký kmen stromu, na jehož konci se zelená pestrobarevnými pentlemi ozdobený vršek. Mája se staví vždy v pátek podvečer, necelé dva dny před samotným zahájení hodů.

Stejně jako v letech minulých byli i letos stárci s chasou vybírat strom vhodný pro velkopavlovickou máju v nedalekém Ždánickém lese na Kyjovsku. Dopravu máje do města již také tradičně a velmi ochotně zajistil pan Pavel Cvan, kterému tímto ještě jednou chasa moc děkuje.

Před ručním stavěním je nutné máji řádně opracovat a připravit, což je práce jak pro mužskou, ale i pro ženskou část chasy. Hoši kmeny odkorní, obrousí a provedou spoje jednotlivých částí. Děvčata se pak věnují estetičtější stránce - zdobení.

Vztyčení hodovní máje je důležitou peripetií a nezbytně vyžaduje vydatnou pomoc početné skupiny silných a fyzicky schopných mužů. Proto je opět vyzýváme, aby se zítra, v pátek 11. srpna 2017 v 18.00 hodin dostavili v co nejhojnějším počtu za sokolovnu. Přijďte pomoci, každé ruky bude třeba! Děkujeme Vám!

Zároveň Vás všechny co nejsrdečněji zveme na VELKOPAVLOVICKÉ HODY roku 2017! * pozvánku najdete po kliknutí ZDE 

Přivezení máje

Text a foto: Věra Procingerová / 10.8.2017