Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Máj v MODRÝCH HORÁCH ve stínu ničivých záplav

Májové putování po Modrých Horách, které se uskutečnilo v sobotu 22. května 2010, lákalo účastníky k příjemnému výletu na kolech vinorodou krajinou jižní Moravy, okořeněného řadou lákavých novinek a zajímavých bodů celodenního pestrého programu.

První razítko a start ve Velkých Pavlovicích...

Každý, kdo si zakoupil na razítkovacím stanovišti před velkopalovickou radnicí startovací balíček, obdržel nezbytný razítkovací průkaz s propozicemi cyklovýšlapu. Ten obsahoval seznam a stanoviště dalších čtyř razítkovacích míst, adresář otevřených vinných sklípků, program doprovodných akcí po trase stezky a další nezbytné informace. Dále si každý mohl hned na startu obléci slušivé modré tričko s bílým logem Modrých Hor, zavěsit si krk oranžovou taštičku určenou pro uložení jak tištěných propagačním materiálů, ale především potřebné skleničky na víno a dle mapy vyrazit do terénu.

Trasa Májového putování po Modrých Horách vedla po ose vyznačené cykloturistické trasy Modré Hory, jež je v terénu velmi kvalitně a přehledně vytyčena tradičními a osvědčenými žlutými značkami. Cyklisté, ale i pěší turisté, měli za úkol nasbírat všech pět razítek, aby se dostali do lákavého večerního slosování o pěkné, především vinné, ceny.

Druhé razítko v Němčičkách...

Dalším, tedy druhým razítkovacím místem, byla po Velkých Pavlovicích obec Němčičky, jež lákala kromě návštěvy proslulých vinných sklípků také k projetí se po zcela nové bobové drázežhavé novince roku 2010 nejen Němčiček, ale i celého regionu Modrých Hor.

Třetí razítko v Bořeticích...

Třetím razítkovacím místem se stal obecní sklípek v lokalitě Kraví hora Bořetice, z čehož zřetelně vyplývá, že ani zde nebylo o tekutý poklad, uložený v dřevěných soudcích zavrtaných v hlubinách úrodné země, nouze. Bořetice zvaly tak jako každý rok i k výstupu na rozhlednu nad Kraví horou či k dobrému obědu v hotelu s příznačným názvem – jak jinak Kraví hora.

Čtvrté razítko v Kobylí...

Čtvrté razítko bylo putujícím otištěno do plnícího se průkazu v obecním muzeu Kobylí. Zde byli již všichni horlivě očekáváni a mile vítáni průvodkyní, která mírně znavené cyklisty v rámci krátké rekonvalescence provedla veškerými expozičními místnosti a podala patřičný výklad. I v Kobylí se otevíraly všem účastníkům vinné sklípky, proto se mnozí trošku a rádi nad skleničkou jiskrného moku lehce pozdrželi.

Páté razítko ve Vrbici...

Pátý "štempl" byl jaksepatří zasloužený a vykoupený řádným sportovním výkonem. Kdo náš region zná jistě ví, že dostat se do Vrbice, nebo spíše jak se u nás výstižně říká „na Vrbicu“, není žádná procházka růžovým sadem. Ať jedete na kole, nebo jdete pěšky, vždycky si dáte do těla. Ale ty výhledy! Vrbičtí nenechali nic náhodě a v rámci Májového putování mimořádně zpřístupnili i věž nejvýše položené sakrální stavby regionu Modré Hory. Z věže kostela sv. Jiljí měl každý možnost shlédnout věhlasné atributy nejjižnějšího cípu Moravy jako na dlani – vinice, lány polí, lesíky, remízky, drobné vesničky, věžičky kostelů, kolonie vinných sklípků, potůčky, rybníky…

Že by pátým razítkem vše končilo? Ale kdepak! Zákony fyziky jsou jednoznačné a na výsost jednoduché – když vyjedu nahoru, pak pojedu dolů. A z Vrbice to platí dvojnásob! Takže šupem a bez šlapání zpět do Bořetic, odtud hurá po nové cyklostezce směr Velké Pavlovice s cílovým místem v turistickém areálu Nad Zahradami s rozhlednou Slunečná.

Třešnička na dortu a cíl pod Slunečnou...

Pod Slunečnou bylo pro účastníky Májového putování po Modrých Horách, ale také pro všechny, kteří milují folklór a lidovou píseň, připraveno krásné, netradiční a příjemné podvečerní zakončení akce. Ve velkopavlovickém turistickém areálu Nad Zahradami sešli mužáci - tedy výhradně mužské pěvecké sbory všech pěti obcí Modrých Hor, aby předvedli svůj úžasný repertoár. Zpěv nesoucí se nad vinicemi se stal zcela nepopsatelnou, nostalgickou a emotivní třešničkou na dortu. A na úplný konec? Proběhlo slosování razítkovacích průkazů o pěkné ceny – balíčky vín, sportovní cyklopotřeby, propagační materiály a upomínkové předměty regionu Modré Hory.

Stín záplav zasáhl i území Modrých Hor...

Májové putování po Modrých Horách bylo velmi pěknou a do detailu připravenou akcí a přesto bylo oproti jiným obdobným počinům poznamenáno nízkou návštěvností. Vysvětlení je nasnadě – vše se může zařídit či objednat, jen na počasí je i sebezdatnější pořadatel krátký. Posledních čtrnáct dnů v podstatě nepřetržitě pršelo, Morava se potýkala s mimořádně silnými záplavami a ani předpovědi nevěstily veskrze nic pozitivního. Jen málokdo uvěřil, že by se v sobotu mohlo ukázat sluníčko.

Vysokou návštěvnost nám vždy zaručuje hojná účast cykloturistů právě z Moravskoslezského kraje, kteří měli díky již zmiňovaným povodním o právě uplynulém víkendu naprosto jiné starosti.

 

Všem našim stálým účastníkům akcí, ale i všem ostatním postiženým záplavami, držíme palce,
přejeme pevné nervy, nebe bez mráčků a těšíme se příště v Modrých Horách nashledanou!

 

Krásné fotogalerie z MÁJOVÉHO PUTOVÁNÍ PO MODRÝCH HORÁCH
věnovali paní Jana Vondrová a pan Radomír Zapletal. Děkujeme!

 

Fotogalerii paní Jany Vondrové otevřete po kliknutí ZDE.

Fotogalerii pana Radomíra Zapletala otevřete po kliknutí ZDE.

 

Foto © 2010 Jana Vondrová

 

24-05-2010-BK