Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Lyžařský kurz aneb My vám ty medaile dovezeme

Je neděle 9. února, v Soči probíhá zimní olympiáda a před Základní školou ve Velkých Pavlovicích se pomalu scházejí žáci s lyžemi na ramenou. Krátce po osmé hodině přijíždí autobus a začne  nakládání lyží a objemných batožin do útrob autobusu. Kamže to ty děti jedou? Vždyť není nikde sníh! No přece na dlouho očekávaný lyžařský výcvikový kurz sedmých ročníků a sníh tam prý je.

Po naložení věcí se najednou ozve píšťalka a všechny děti mizí za budovu školy. Posléze se objeví, seřazeny podle tříd. Je nástup jako na olympiádu. Následuje „slib" účastníků, instruktorů a potom přibíhá Honza Procinger se symbolickým  olympijských ohněm - zmrzlinou na špilce a z jeho úst je slyšet slova: "My vám ty medaile dovezeme!!!“

Lyžařský kurz je zahájen. Cíl cesty - lyžařské středisko Čenkovice v Orlických horách. I přes velkou nesnáz se sněhem nás přivítalo se zasněženými sjezdovkami. Autobus s námi vyjel až k hotelu, což se nám stalo poprvé. Po vyložení věcí se začaly z nebe snášet obrovské sněhové vločky, kterých přibývalo a najedou bylo všude bílo. Prý jsme do střediska dovezli sníh.

První seznamování s ním nastalo ještě ten den. Někteří stáli na lyžích úplně poprvé a bylo pro ně velké překvapení, že to klouže. Zdatnější lyžaři se vydali k vleku a absolvovali tam první jízdy. Začátečníci začali na menším kopci a absolvovali první seznamování s ovládáním lyží na svahu. V průběhu týdne se žáci zdokonalovali, ovládali lépe a lépe své lyže a jednotlivé prvky na svahu. Sněhu neubývalo, v noci mrzlo a jednotlivé sjezdovky byly zasněžovány. Ráno byl povrch rychlý, zmrzlý, odpoledne na jižních svazcích byl sníh již mokrý a těžký.

Program lyžařského výcviku byl zpestřen besedou  o pravidlech chování na svahu, o údržbě lyží a bezpečnosti při lyžování. Po večerním nástupu a vyhodnocení dne následovaly společenské hry. Týden však uběhl velice rychle a v pátek, na sv. Valentýna, byl lyžařský kurz ukončen a všichni jsme se vrátili domů.

A medaile? Pokud je někdo nesnědl hned po závěrečném nástupu, tak je dovezl! Tak zase za rok nashledanou v Čenkovicích.

Ing. Lenka Bukovská


 

Fotogalerii z lyžařského kurzu otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

18-02-2014 PV