Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Loupežnické party čtvrťáků se vydaly i za pokladem

Ve čtvrtek 19. května přivítala naše knihovna žáky čtvrtých tříd. Jako první se na besedu na téma Ronja, dcera loupežníka, kterou připravila knihovnice v rámci besed pro základní školu, vydala 4. B s paní učitelkou Jitkou Řádkovou. V polovině dopoledne je vystřídala 4. A s třídní učitelkou Evou Drienkovou.

Život a tvorba nejznámější švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové a především její kniha o Ronje byla pro děti zasazena do loupežnického tématu, takže kromě povídání o loupežnících, o přežití v lese a čtení z knihy nechyběla ani interaktivní část, kdy děti vymýšlely vlastní loupežnické gesta či pokřiky. Poté po rozdělení na týmy dvou loupežnických tlup měly společně nacvičit, jak by přepadaly nebohé pocestné… tedy své vlastní spolužáky. Ctili jsme linii příběhu, takže po nepřátelském začátku následovalo spřátelení dětských dvojic. Náhodné dvojice o sobě měly během minuty zjistit, co je na druhém zajímavého, co ho baví nebo co rád dělá. A pak to prezentovat ostatním. Myslím, že přestože se tyto děti potkávají v lavicích již čtvrtým rokem, určitě se dozvěděly o svých spolužácích spoustu nového.

Potom děti motivované hledáním částí mapy uschovaných v knihách ukázaly knihovnici, jak se umí orientovat v knihovně a že dokážou vyhledat dané tituly. Úkol obě loupežnické tlupy zvládly na jedničku a složení mapy netrvalo o moc déle. Jenže zjištění, že polovina mapy je u nepřátel a že bez společné spolupráce žádný poklad nebude, je rozhodla zakopat válečnou sekeru, spojily mapu i mozky a společně tak objevily pokladničku plnou zlaťáku v ponurém sklepení na dvorku knihovny.

Městská knihovna * Loupežnické party čtvrťáků se vydaly i za pokladem

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny / Foto: Karolína Bártová / 20.5.2022