Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Literární dílna 2015 * Gymnázium Velké Pavlovice

Slovo, slova, svár slov a mysli…

Po roce se opět konal již osmý ročník literární dílny, kterou připravila Mgr. Lenka Marková a Mgr. Renata Bláhová. Dílny se zúčastnili studenti Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše, Brno a Gymnázia Velké Pavlovice.

Páteční den začal dramatickou výchovou v SVČ Lužánky. Zde si paní Rychetská pouze pro nás připravila program v pojetí publicistiky. V tematice publicistické se nesla celá třídenní literární dílna. Po dramatickém programu studenti přešli na Fakultu sociálních studií, kde se konal Multimediální den. V rámci tohoto programu zde přednášela Lída Rakušanová, redaktorka a moderátorka Svobodné Evropy, která nám vyprávěla o chování médií v době komunismu. Večer jsme si nenechali ujít představení ve Studiu Marta, pojmenované Ó, Brno! Představení režíroval Dodo Gombár a bylo pro nás neotřelým pohledem na Brňáky v podání studentů 4. ročníku JAMU, Ateliéru činoherního herectví. Pro nás, „Pavlovčáky“, jistě i svým podáním představení netradiční. V každém případě nás téma zaujalo a byli jsme rádi, že rozhovor, který jsme mohli vést s herci, se stal součástí našich novin, které jsme vytvářeli po celý literární projekt. Večer ovšem nekončil. Sešli jsme se v hudebně „Jarošky“ a kriticky se zamýšleli nad dějem zhlédnutého představení.

Sobotní program byl založen na metodách tvůrčího psaní, které vycházely z publicistiky a měly se taktéž stát součástí našich novin. Odpoledne jsme zhlédli dokument Katka, který nahlíží do života narkomanky. Sice depresivní téma, ale z něj bylo úkolem vytěžit sociální problematiku. Studenti ji měli zpracovat uměleckým způsobem. V závěru dne jsme hovořili o kompozici novin, použitých útvarech (některé byly závazné) a sebereflexi. Nikdo si nedovolil nepracovat, všichni chtěli naplnit obsahovou část svých novin.

V neděli nás přišla navštívit Nora Janečková, externí redaktorka České televize, profesorka Biskupského gymnázia v Brně. Požádali jsme ji, aby nám zprostředkovala své žurnalistické zkušenosti. Její přednáška byla nejen teoretická, ale byla spjata i s jejími zážitky. Studenti hltali její slova, vše bylo podáno zajímavě, názorně.

Noviny byly zkompletovány, proběhlo hodnocení a reflexe očekávání. Děvčata z našeho gymnázia si vybrala název pro svůj časopis Appello – oslovení (jeden z významů latinského názvu). Oslovilo to i vás?

 

Mgr. Renata Bláhová, Gymnázium Velké Pavlovice * www.gymnazium.velke-pavlovice.cz


 

Fotogalerii z LITERÁRNÍ DÍLNY 2015 otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

 


10-11-2015-BK