Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Literárně hudební salón na Staré radnici v Brně

Rusko-český literárně hudební salón se uskutečnil v neděli v podvečer (4. června 2023) ve Freskovém sále Staré radnice v Brně. Vystoupili v něm vítězové jihomoravského krajského kola festivalu Ars poetica - Puškinův památník 2023. Nechyběli mezi nimi ani velkopavlovičtí studenti gymnázia.

Tito jihomoravští laureáti se utkají o prvenství v úterý 6. června v celostátním kole této mezinárodní soutěže ve Slovenském domě v Praze.

Mladý manažer brněnského koncertu na lyrické vlně Vojtěch Antoš je vícenásobný laureát či vítěz uměleckých konkurzů v Česku i Rusku. Pro redakci Naší pravdy uvedl: "Letos jsme se rozhodli uspořádat literárně hudební salón z ruských a moravských písní jako prolínání kultur. Už proto, že české písničky nezřídka ovlivnily ruskou kulturu a naopak. Ve východních zemích - v Rusku, Bělorusku či na Ukrajině pobývaly v minulosti desetitisíce českých muzikantů. Výrazně se podíleli na rozvoji tamní kultury. Češi tam vedli i divadla. Česko-ruské hudební kontakty byly velmi živé."

V podání autorky zazněly verše ruské básnířky a spisovatelky  Ljubov Vondrouškové. V českém překladu ji recitovala učitelka Gymnázia ve Velkých Pavlovicích Jana Lorenzová. Např. básně s názvy Zátiší nebo V zákoutí duše.

Hudba tvořila větší část koncertu. Vojta Antoš preludoval skvělou hrou na piano známé ruské písničky i písně zcela nové, zřídka kdy uváděné. Také ukázky z tvorby Karla Svobody pro Karla Gotta, který je v ruskojazyčných zemích velmi populární zpěvák. Rovněž písně Hanky Zagorové. Jejich vokálního přednesu se ujala studentka velkopavlovického gymnázia Eliška Herůfková. Ruské verše přednášely studentky téže školy Terezie Herůfková a další tvorbu od Ljubov Vondouškové interpretovala Jana Fišarová. Freskovým sálem znělo z melodií mj.: Já si létám, já se vznáším..., Je naprosto nezbytné..., Zůstanu svůj..., Zavřu teď krám s básněmi či hit 60. let Má první láska se dnes vdává. Taky píseň Ivánka z filmového Mrazíka.

Gymnázium * Velkopavlovičtí studenti na Literárně hudebním salónu Brně

Text: Václav Žalud / Foto: Václav Žalud / 6.6.2023