Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Letohrádek na ekocentru má nové obyvatele

I když každý rok na ekocentru vyrábíme budky pro hnízdění, tak přímo nad vchodem do letohrádku (nové přístavby) si vytvořil hnízdo Rehek zahradní. Kromě fotografie přikládáme i malou osvětu.

Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus) je malý stěhovaný pták z řádu pěvců.

Sameček má jasně bílé čelo, boky hlavy a hrdlo černé, horní stranu těla břidlicově namodrale šedou, spodní stranu, kostřec a ocas rezavě červené., ocasní pera kromě prostředního páru rezavé Samička je hnědavá, na spodní straně rezavá, podobná samičce rehka domácího. Délka těla je 14 cm (asi jako vrabec), rozpětí křídel 20-24 cm, hmotnost: 12-19 g.

Do střední Evropě přilétá v první polovině dubna, odlétá v září až v první polovině října. Vyskytuje se ve světlých listnatých a smíšených lesích, zahradách a parcích, většinou v nížinách. Za potravu mu slouží hmyz, který loví za letu nebo ho sbírá z listů. Živí se také pavouky a na podzim bobulemi.

Rehek zahradní hnízdí dvakrát do roka v dutinách všech druhů stromů (rád zahnízdí i v odpovídající budce - výška 20 cm, rozměr dna 12 x 12 cm, Ø vletového otvoru 32 mm). Hnízdo může být za střešním trámem nebo ve výklenku zdi. Skládá se z kořínků, mechu a suché trávy. Začátek prvního hnízdění je v květnu, druhého koncem června. Samička snáší 5-7 jednobarevných modrozelených vajíček o velikosti 18x13 mm, na kterých sedí 13-14 dní. Po vylíhnutí rodiče mláďata krmí drobným hmyzem, popř. jeho larvami. Mláďata hnízdo opouštějí po 12 až 14 dnech. Rehci zahradní bývají častými hostiteli kukaček.

Česká společnost ornitologická ocenila Rehka zahradního titulem Pták roku 1993.

 

Zdroj Ekocentrum Trkmanka, Wikipedie


 

Rehek na ekocentru

 

Foto © 2016 Archiv Ekocentra Trkmanka


01-07-2016 PV