Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ladův sentiment zaplnil velkopavlovickou Trkmanku

Napsali o nás - Břeclavský deník; 2. února 2013 * Sobotní zahájení výstavy kreseb Josefa Lady ve velkopavlovickém ekocentru doprovázela i zabijačka. Bylo plno. Vstupní bránu do velkopavlovického ekocentra Trkmanka v sobotu dopoledne zdobí známé pohádkové písmo. Na dvoře visí zabitý pašík. Slavnostní zahájení výstavy kreseb Josefa Lady přivádí do podkroví zrekonstruovaného zámečku desítky lidí.„Lada bydlel s Haškem? A prý neviděl na jedno oko, protože jako malý spadl na otcovo ševcovské šídlo. A jeho dcera umřela při válečných náletech na Prahu? To jsou pro mě novinky," diskutují spolu dvě návštěvnice vernisáže u Ladova životopisu.

Podkroví Trkmanky obsadilo téměř sto kreseb se známými motivy. Děti si na nich v Ladových rodných Hrusicích hrají u potoka, pouští draky, pasou krávy a ponocný troubí půlnoc. Nechybí ani zelený hastrman na hrázi, dobrý voják Švejk, rvačka v hospodě nebo tradiční zabijačka.

Zabijačka na trávě

Vepřové pochoutky ostatně voní i po celém dvoře bývalého zámečku. Jitrnice, jelita, tlačenka i zabijačková polévka jdou na dračku. Nevadí ani, že panuje jarní deštivé počasí a čuník visí nad zeleným trávníkem.

„Počasí mě mrzí. Od tří hodin v noci jsem nespala a poslouchala, jak prší na střešní okno. Ideální by byl mráz, pár stupňů pod nulou a sníh. To by byla atmosféra ještě lepší," krčí rameny vedoucí Trkmanky Zita Dvořáková.

S nápadem na výstavu věnovanou oblíbenému kreslíři přišla v prosinci. „Putovní výstava do Velkých Pavlovic dorazila z Brandýsa nad Labem. Bude tu celý únor, pak poputuje zase dál. V jednání je podle Josefa Lady, který se o výstavu stará, Japonsko," přibližuje Dvořáková život sbírky zapůjčené z Památníku národního písemnictví a soukromých sbírek.

Sběratel pohlednic

Kolekce Ladových barevných obrázků a perokreseb je ve Velkých Pavlovicích obsáhlá. Návštěvníci se tak baví i karikaturami z počátku minulého století. Nechybí ani důvěrné známé kresby, které těší lidi na pohlednicích.

„Výstava se mi líbí, je to moje téma. Řadu z kreseb, které jsou na výstavě, mám i doma na pohlednicích. Celkem mám ve své sbírce kolem dvou tisíc a dvou set pohledů s Ladovými obrázky," usmívá se sběratel Alois Urbánek z Pasohlávek.

I on zaujatě sleduje televizní dokument o Ladovi, který na sobotní vernisáži promítají. Těšit se na něj mohou i školáci z okolí. V příštím týdnu na atraktivní výstavu přijede každý den jiná škola.

Pro veřejnost se ekocentrum, které slouží i pro výchovu k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí, otevře každý den od devíti do osmnácti hodin.

 

Autor: Petr Vlasák, Břeclavský deník

 


 

Vernisáž výstavy LADOVA ZIMA na Ekocetru Trkmanka

 

 

Foto © 2013 Břeclavský deník

 


 

www.ekocentrum-trkmanka.com

 

 

02-02-2013-BK