Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

LADOVA ZIMA hřeje, u srdce, na duši, ve vzpomínkách...

Není snad jediného člověka mezi námi, který by alespoň jednou v životě nevzal do rukou knížku o milém, šibalském a kamarádském kocourku Mikešovi, o moudré a chytré kmotře lišce a nebo alespoň jedinkrát nedostal do své poštovní schránky vánoční pohlednici s nostalgickou, po duši hladící kresbou malíře JOSEFA LADY.

Už ty nejmenší děti, jakoby vedeni něčí rukou shůry a jaksi naprosto automaticky, sáhnou mezi spoustou knih seřazených v knihovnách právě po dílech ilustrovaných Josefem Ladou… Je to zvláštní situace, jako by opředená tajemstvím, či pohádkou, ale stranu druhou, je to situace pochopitelná a přirozená. Vždyť obrázky Josefa Lady jsou obrázky dětství, idyly, nostalgie, jsou to obrázky přímo magické, vykouzlené tisíci pohyby štětce lidového malíře, který na plátno přenášel to co sám prožil, viděl, co cítil. Jsou to útržky okamžiků malované srdcem...

Dílo Josefa Lady (1887 – 1957) je nezaměnitelné, má punc ryzí originality, avšak v průběhu letité tvorby prošlo jeho dnes všem známé výtvarné pojetí a forma jeho projevu velmi zajímavým vývojem. O tom všem se mohou přesvědčit návštěvníci VÝSTAVY REPRODUKCÍ DĚL MALÍŘE JOSEFA LADY – LADOVA ZIMA, která je přístupná až do 25. února 2013 ve velkém výstavním sále Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích. Otevřeno je denně včetně víkendů a to vždy od 9.00 do 18.00 hodin (vstupné činí 40,- Kč pro dospělé, 10,- Kč pro děti).

Vernisáží byla LADOVA ZIMA, čítající hned několik desítek reprodukcí děl Josefa Lady, zahájena v sobotu dne 2. února 2013. A přilákala dle očekávání, i navzdory nepřejícímu deštivému počasí, vskutku hojný počet zájemců. Ty přivítala a uvedla k prohlídce výstavy Bc. Zita Dvořáková, vedoucí Ekocentra Trkmanka, která všechny přítomné krátce seznámila se životem a dílem autora obrazů a s politováním musela omluvit Mgr. Josefa Ladu, vnuka malíře Josefa Lady. Ten se měl původně vernisáže zúčastnit, ale snad jako každého z nás v této době i jeho skolila chřipka.

Dále paní Dvořáková přivítala pana Ing. Pavla Procházku, starostu města Velké Pavlovice, a v neposlední řadě také Dívčí pěvecký sbor místní ZUŠ pod vedením mladičké Zdeničky Bálkové a s hudebním doprovodem Mileny Karberové, jež oživil kulturní program vernisáže pásmem složeným mimo jiné i z mnoha zpěvných lidových říkadel na motivy Josefa Lady. Tímto vystoupením byla idylická atmosféra linoucí se z všudypřítomných Ladových obrázků dokonale umocněna.

Co by už jen scházelo k naprosté dokonalosti? Že by snad jen rvačka v hostinci? Tak na tu naštěstí nedošlo, ačkoliv byla na výstavě k vidění hned ve dvou variantách! Ale koho oslovila díla zaobírající se detailně a taktéž v několika vyobrazeních zabíjačkou, nepřišel zkrátka! Skutečně, z nádvoří ekocentra se už pátečního večera nenápadně linula typická vůně mastného vepřového ovaru, česneku a majoránky. Jak by ne, konala se zde pravá moravská zabíjačka! A protože jsme na vínorodé Moravě, návštěvníci ji měli samozřejmě možnost zapít vínem či kořeněným vřelým svařákem. Ani oběd doma protentokrát vařit nemuseli! A co se týče trošky kultury, k debužírování a popíjení všem vyhrávala na nádvoří navíc dětská dechovka ZUŠ pod taktovkou MgA. Zbyňka Bílka.

Nutno ještě neopomenout, že se nejmenší děti mohly v rámci vernisáže děl slavného malíře taktéž výtvarně vyřádit a to v teplé útulné dílničce, jež své útočiště nalezla v malém dvorním výstavním sále. A nebo si mohly kousíček Josefa Lady odnést i domů, prostřednictvím koupě mnoha krásných upomínkových předmětů, pexes, bločků, omalovánek, pohledů, magnetků, přívěšků na klíče a nebo i plyšového kocourka Mikeše.

Pokud jste chyběli na vernisáži, udělali jste obrovskou chybu, neboť zabíjačku už nestihnete. Avšak na výstavu LADOVA ZIMA se přijďte určitě podívat. Spatřit a pozorně si prohlédnout známé obrázky či pohlednice malíře Josefa Lady na velkoformátovém zobrazení určitě stojí za to. Již nyní se můžete těšit na jedinečný a nezapomenutelný zážitek!

 

Karolína Bártová & Kolektiv Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice

 

Více o malíři Josefu Ladovi a jeho dílu naleznete na webových adresách
PAMÁTNÍKU JOSEFA LADY A JEHO DCERY ALENY HRUSICE
www.hrusice.muzeumompv.cz & www.muzeumompv.cz

 


 

Fotogalerii z vernisáže výstavy LADOVA ZIMA objektivem Terezy Pláteníkové
otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerii z vernisáže výstavy LADOVA ZIMA objektivem Melindy Hiclové
* otevřete kliknutím ZDE

 

*   *   *

 

Velcí i malí, malí i velcí, diskutovali, obdivovali, neskrývali nadšení...

 

 

 


 

www.ekocentrum-trkmanka.com

 

 

 

 

05-02-2013-BK