Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Kterak se nikdy a nikde neztratit? Navštivte TICko! Poradí vám Motýlci z naší školky

Velkopavlovické Turistické informační centrum bylo toto pondělí, dne 29. dubna 2024, poctěno vzácnou návštěvou. Přišly se za námi podívat děti z místní mateřské školky, ty úplně nejmladší ve věku ode dvou do tří let ze třídy Motýlci. Téma našeho setkání bylo nasnadě – kterak se nikdy a nikde neztratit. 

Čímž naše TIC plynule navázalo na nastolený program pro aktuální týden, kdy paní učitelky děti den po dni seznamují s nejzajímavějšími a nejkrásnějšími místy ve městě. My na TIC tato místa erudovaně nazýváme turistické atraktivity.

A právě ty stály na začátku našeho povídání. Děti se podívaly na mapu Velkých Pavlovic a pak podle obrázků z modrohorských omalovánek zkoušely poznat, co která malůvka znamená. Na přetřes tak došla rozhledna Slunečná, kostel, barevné sklepy, ale také sladká chuť meruněk a marmelády, kterou všechny děti milují a samozřejmě nebylo možno zapomenout na hrozny révy vinné. 

Děti se dozvěděly, že z bílých hroznů se vyrábí bílé víno a pozor, z modrých červené. Jak je to možné? Shodli jsme se na tom, že je to obrovské kouzlo a tajemství vinařů a že až děti navštíví jedno z nich, musí jim to pan vinař vysvětlit. Tímto se onomu vinaři, na kterého padne pomyslný Černý Petr, omlouváme, možná jsme mu trošičku zavařili… 

Vyprávěli jsme si také o tom, jak se dá na výlet vyrazit. Třeba po svých pěšky, na kole, děti jmenovaly auto, autobus, vlak, letadlo, loď, a dokonce i ponorku. Pak si v rámci oddechu chvilku vymalovávaly a také jsme si povídali o znaku města.

Následoval přesun do interiéru TIC a knihovny. Doposud jsme totiž využívali krásného takřka letního počasí a poseděli jsme spolu na novém dřevěném nábytku na dvorku. Pod právě rašící živou pergolou z popínavé révy jsme si připadli jako na prázdninovém pikniku mezi vinohrady. V knihovně se dětičky podívaly na knížky, spousta se nám pochlubila, že už v knihovně byla, což my jistě víme, protože je zpoza našeho tickového pultíku vídáme. 

Největší hřeb však měl teprve nastat. Znáte to, nej hitem s železnou pravidelností bývá to, co vůbec neplánujete. V tomto případě to byla turistická razítka. Dětičky se od nich nemohly odtrhnout. Je jich tolik a s takovými krásnými obrázky. No považte, to nemůžete přejít jen tak bez povšimnutí. 

Během našeho setkání jsme se byli na chvilku mrknout i před samotnou budovu našeho TIC na ulici Hlavní, kde se děti seznámily s logem všech infocenter po celé naší zemi. Dověděly se, že když někde uvidí velký zelený čtverec a v něm bílou čárku a nad ní tečku, tedy malé písmeno i, mohou směle vejít a ptát se, protože paní na infocentru ví úplně všechno ☺. 

Dětičky ze školky, i jejich paní učitelky, byly moc fajn a milé a my už se těšíme na další jejich návštěvu.

Mateřská škola & TIC * Třída Motýlků na návštěvě infocentra a knihovny

Text: Karolína Bártová, referentka TIC Velké Pavlovice / Foto: Zuzana Gregorovičová, učitelka třídy Motýlci Mateřské školy Velké Pavlovice / 30.4.2024