Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Krojovaní z Velkých Pavlovic na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek

Velkopavlovická chasa obdržela letos pozvání od dr. Tarcalové a Mgr. Kondrové, ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, k účasti na krojové přehlídce s názvem „Slovácké slavnosti vína a otevřených památek“. Tématem roku 2018 se staly mužské a ženské slavnostní pokrývky hlavy.

Akce se zúčastnili zástupci od severu Slovácka ze Strání až po Břeclav na jihu. Z Velkých Pavlovic dorazil letošní první stárkovský pár - Iva Jilková a Filip Cvan a sklepníci Sára Forejtová s Radimem Popovským.

Viděli jsme nekonečnou řadu různých pokrývek hlavy - guláče, šmukáče, vydrovky, hučky a také různá zdobení vonicemi, péry z volavek, paví péra i kohútí kosárky. Zaujaly nás rozdíly mezi svobodnými mládenci a ženáči a jejich symbolika.

Během celého dne vyhrávala místní cimbálka, která pro zpestření zahrála našim zástupcům a páru z Kobylí dvě sloky Zavádky, aby diváci viděli náš slavnostní hodový tanec.

Stárci a sklepníci na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti

Text: Josef Jilka / Foto: Archiv rodiny Jilkovy / 10.9.2018