Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Královna Dagmar, česká princezna ve Velkých Pavlovicích

V roce 2012 uplynulo 800 let od úmrtí první známé „krajanky“ v Dánsku – princezny Markéty Drahomíry, dcery Přemysla Otakara I. a nevlastní sestry sv. Anežky České. Velvyslanectví ČR v Kodani se aktivně zapojilo do akcí připomínajících toto významné výročí a o této panovnici připravilo výstavu ve dvou jazykových verzích, která již druhým rokem putuje po Dánsku i České republice. Výstavu tvoří panely s texty o Přemyslovcích a Waldemarech, o historických faktech i legendách, jejichž autory jsou čeští a dánští historikové.

Je velmi potěšující a zároveň je nám obrovskou ctí, že jedním z míst, kde si můžeme tuto unikátní výstavu prohlédnout, je i město Velké Pavlovice. Vernisáž výstavy se uskutečnila o první adventní neděli, dne 1. prosince 2013, samotná výstava potrvá do konce letošního roku (více také po kliknutí ZDE).

Kromě vynikajícím způsobem zpracovaných výpravných panelů pojednávajících o životě a odkazu královny Dagmar a obsahujících spousty fotografií, fotokopií dobových textů a uměleckých děl, je expozice navíc doplněna několika vzácnými exponáty, archeologickými nálezy, jež pocházejí ze 13. až 14. století. Tyto předměty zapůjčilo Městu Velké Pavlovice Masarykovo muzeum v Hodoníně.

Výstavu ve Velkých Pavlovicích pořádá Město Velké Pavlovice ve spolupráci se Severskou obchodní komorou (Nordic Chamber of Commerce) pod záštitou velvyslance Dánského království v České republice pana Christiana Hoppe a spoluautora výstavy a emeritního velvyslance České republiky v Dánském království pana Zdeňka Lyčky, který byl vzácným hostem nedělní vernisáže. Dalším z hostů zahájení výstavy byl pan Birger Husted, Vice President Unique Consult Czech Republic s.r.o. Human Capital a také pan Ing. Pavel Lacina ml., jehož zásluhou a z jehož iniciativy se výstava do našeho města dostala.

Vernisáž výstavy byla pojata velmi profesionálně. Slavnostním odpolednem provázely pracovnice Města Velké Pavlovice matrikářka paní Dagmar Švástová a knihovnice Mgr. Dana Růžičková, které seznámily veřejnost s osobností a životem jak samotné královny Dagmar, tak i se všemi přítomnými vzácnými výše jmenovanými hosty. V závěru vernisáže pozdravil spoluobčany také starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka.

Stylově a s vytříbeným vkusem byl koncipován také hudební doprovod vernisáže prolínající se celým programem. Na středověké hudební nástroje vynikajícím způsobem zahráli a zazpívali členové brněnské skupiny Žakéři. 

Česká verze výstavy spatřila světlo světa mj. díky sponzorskému příspěvku: Severské obchodní komory, šesti dánských firem se sídlem v ČR (VELUX, ORIFARM Supply, BATH DELUXE, SAGITTA, EUROALARM Assistance Prague a UNIQUE CONSULT Human Capital), Magistrátu Kutné Hory (partnerského města Ringstedu) a Českým aeroliniím.

Dagmar Švástová & Karolína Bártová


 

Fotogalerii z vernisáže výstavy KRÁLOVNA DAGMAR, ČESKÁ PRINCEZNA
ve Velkých Pavlovicích otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

02-12-2013-BK