Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Král Knihoslav I. uvítal prvňáčky mezi novými čtenáři

Slunečný, třešněmi a na dveře klepajícími prázdninami vonící pátek, dne 15. června 2012, se bezpochyby zapíše tučným písmem do života letošních prvňáčků navštěvujících Základní školu ve Velkých Pavlovicích. Právě v tento den byli pozváni králem Knihoslavem I. do místní knihovny, aby zde pod jeho přísným dohledem prokázali své čtenářské znalosti a dovednosti a stali se tak právoplatnými čtenáři. Určitě nikoho nepřekvapí, že všichni šikovní školáčci náročným trojlístkem zkoušek prošli a byli ke své obrovské radosti pasováni do řad pravoplatných knihomolů.

Akce „Pasování prvňáčků na čtenáře“ se zúčastnily třídy 1.A paní učitelky Mgr. Evy Drienkové a 1.B paní učitelky Mgr. Dariny Zborovské. Scénář byl u obou tříd totožný, pojďme tedy společně nahlédnout pod pokličkou pátečního dění v nitru naší knihovny….

Malé školáčky na úvod přivítala dvorní dáma a zároveň i pověstná „pravá ruka“ samotného krále Knihoslava I., snad všem známá a oblíbená paní Eva Sadílková. A je dost možné, že někteří žáčci poznali pod úchvatnou maskou krále místního mladého vinaře Petra Mikulicu. Tímto oběma hlavním protagonistům velmi děkujeme! Ta dětem prozradila, že se nedaleko nachází sám král knih a že ho musí pořádným pokřikem „Králi Knihoslave!“ nalákat. To se povedlo a „čtenářské zkoušky“ mohly začít.

Nebylo by to pravé pohádkové dopoledne, kdyby zkoušky nebyly právě tři. Jako pověstné tři oříšky, nebo tři dcery a nebo právě tři úkoly. První tkvěl v seskládání svého vlastního jména z jednotlivých rozstříhaných a rozsypaných barevných písmenek. Jednoznačnou výhodu měly ty děti, které po svých rodičích zdědily krátké příjmení a závdavkem kratičké křestní jméno. Kdo to má naopak se trošku zapotil, ale nakonec prošli zkouškou úplně všichni a na výbornou!

Druhý úkol byl ryze pohádkový. Děti si vyslechly ze staříčka gramofonu celkem pět ukázek ze známých českých pohádek autora Karla Jaromíra Erbena a měly co nejrychleji uhádnout, o kterou pohádku se jedná a navíc napsat její název do předem připraveného formuláře. Co myslíte, zvládly tento těžký úkol? Nepochybujte ani na vteřinku. Na jedničku s hvězdičkou!

Třetí úkol bývá v každé pohádce nejtěžší a vězte, také Knihoslav I. prvňáčky trošku potrápil. Prostřednictvím své dvorní dámy Evy vysvětlil dětem, jak jsou v knihovně řazeny dětské knihy, jak se v nich vyznají, proč mají na hřbetech červené, zelené nebo modré značení, proč tučná černá písmena a jak se mezi tolika knihami hledá právě ta jediná knížka, kterou zrovna chci. Tady už šlo do tuhého, neboť děti dostaly seznam knih a jejich autorů a měly je v regálech vyhledat. A protože i tímto úkolem prošli už najisto "skoročtenáři" sebevědomě, bez jediného zaváhání a zaškobrtnutí, naznal přísný Knihoslav I., že již nemá stejně jinou možnost a bez dalších průtahů pozval prvňáčky ke slavnostnímu ceremoniálu pasování na čtenáře.

To bylo radosti! Knihoslav I. uchopil meč a za vyslovení důstojné kouzelné formulky „Pasuji tě tímto na nového čtenáře Městské knihovny ve Velkých Pavlovicích“ položil na rameno každého prvňáčka obrovský meč, osobně poblahopřál a poté ještě každý novopečený čtenář obdržel z rukou dvorní dámy několik dárků – zbrusu novou průkazku čtenáře, knihu, pamětní list, kouzelnou záložku, sladkost a malou taštičku.

Děti byly nadšené, šťastné, stejně jako paní učitelky a pořadatelé spokojeni, že se celá akce bez problémů vydařila. Navíc všechny potěšilo, jak byli letošní prvňáčci šikovní, zapálení pro věc, aktivní, ukáznění, prostě jedničky.

Pan král Knihoslav I. se s dětmi rozloučil s přáním, aby se do knihovny co nejčastěji vracely, aby se čtení stalo jejich zálibou a potřebou, neboť právě skrze knihy naleznou spousty nových věcí, vědomostí, knihy jim otevřou nové světy, nejen ty pohádkové…

Karolína Bártová

 

PS: Děkujeme všem, kteří se jakkoli podíleli na organizaci a financování této akce – Městské knihovně a Turistickému informačnímu centru Velké Pavlovice, Městu Velké Pavlovice, Základní škole Velké Pavlovice, Mgr. Evě Sadílkové, Petru Mikulcovi a Františku Popelkovi za zapůjčení meče.

 

Fotogalerie I. * 1.A – průběh akce – otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie II. * 1.A – pasování – otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerie III. * 1.B – průběh akce – otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie IV. * 1.B – pasování – otevřete kliknutím ZDE

 

Novopečení čtenáři 1.A třídy Mgr. Evy Drienkové

 

 

Novopečení čtenáři 1.B třídy Mgr. Dariny Zborovské

 

Foto © 2012 Karolína Bártová

 

 

15-06-2012-BK