Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

KRAJ ANDRÉ láká nejen na víno, ale i na rozhledny a létání

Již čtvrtým rokem odstartovala ve městech a obcích na jihu Moravy Expedice Krajem André – akce i trasa každoročně stejná a přece vždycky tolik jiná. Zažitým přívlastkem expedice je víno a zároveň i pomyslný začátek prázdnin. Letos se k vínu přidaly také rozhledny a létání.

Start s očkováním v Hustopečích ...

Expedice Krajem André 2009 byla datována na termín první prázdninové soboty – 27. června 2009. Startovacím místem téměř devatenáctikilometrové trasy se stal kemp Formanka v Hustopečích. Zde si mohli všichni účastníci zakoupit startovací balíček, který krom mnohého dalšího obsahoval slušivé bílé tričko s červeným logem expedice. Musíme však konstatovat, že letos byli účastníci oproti loňskému roku velmi nedisciplinovaní :-) a málokdo z nich si tričko oblékl! Doufáme, že se všichni příští rok polepší. Naopak ohromnou radost nám uděl počet zaregistrovaných, kterých byla letos bezmála pětistovka – tedy prozatímní absolutní rekord.

Aby nedoprovázely účastníky velenáročné expedice žádné žaludeční a trávicí potíže, dostali všichni hned na začátku k vnitřnímu užití medikament v podobě „očkování proti ptačí chřipce“. Pro dospělé spočívalo ve štamprličce pravé hustopečské mandloňovice, děti dostaly sladké čokoládové pralinky.

Druhou zastávkou expedice byl Dům u Synků v Hustopečích, kde sídlí jednak Turistické informační centrum, Stálá vinařská expozice a také památník vinné kvasinky. Zde si mohl každý zkusit, jak je na tom s degustováním – kdo poznal André, dostal jeho malý vzorek jako odměnu.

Zastavení na vyhlídce ve Starovičkách ...

Třetí zastávkou se stal rybníček ve Starovičkách. Zde si mohli všichni odpočinout v krásném vesnickém prostředí, lupnout si do průkazu další razítko a směle vyrazit vstříc prvnímu náročnějšímu stoupání na starovičskou vyhlídku U Obrázku. Možná některé tento potu plný výšlap zaskočil. Na stranu druhou, alespoň bylo čtvrté razítko vskutku zasloužené. Nádherný výhled do krajiny se pro všechny stal nezapomenutelným bonusem a hnací silou pokračovat dál.

Půle cesty pod Slunečnou ve Velkých Pavlovicích ...

Ti, kteří dorazili k razítkovacímu místu č. 5, tedy k radnici ve Velkých Pavlovicích, již podle pojmenování stanoviště vytušili, že mají první polovinu za sebou. Toto místo se nazývá „Na půli cesty“.  Zde si všichni opět orazili průkazy a navíc, čekalo zde na každého malé překvapení. Dospělí si mohli pochutnat na vzorečku výtečného André z Vinařství Procházka V. Pavlovice, děti dostaly na krk medaili s obrázkem rozhledny Slunečná a malou zdravou svačinku, oblíbené sušenky Be-Be.

Šestou zastávkou se stala zbrusu nová rozhledna Slunečná, jež byla nad Velkými Pavlovicemi otevřena teprve začátkem května letošního roku. Mnozí z účastníků expedice vnímali Slunečnou jako naprosté překvapení a přízrak a doslova se nestačili divit, co nám to tu od loňského roku „vyrostlo“. Ostatní zastávku na známém příjemném místě rádi přivítali a náležitě si ji vychutnali. Protože bylo razítkovací místo u velkopavlovické rozhledny letošní nejžhavější novinkou a tahákem, nebylo zde nic ponecháno náhodě. Pod Slunečnou byla připravena bohatá ochutnávka vín z vinařství Ing. Josef Procházka a K+P Reichman, výborné občerstvení, grilovaná masa, samozřejmostí byla možnost vystoupat na rozhlednu, to vše podmalované tóny jihomoravských lidových písniček.

Pomalu do finále za létáním a guláškem k Bořeticím ...

Posilněni svačinkou a  bohatší o další razítko vyrazili účastníci expedice směrem k proslulé vinařské vesničce – Bořeticím. Zde byla připravena další letošní premiéra – možnost se proletět nad Krajem André v ultralehkém letadle, startujícím a přistávajícím na zbrusu novém letišti. Kdo vše ve zdraví přežil (jak je nám známo, přežili všichni :-)), dorazil na razítkovací místo č. 7, tedy k Obecnímu sklepu. Odtud bylo co by kamenem dohodil k místu č. 8 – na hřiště TJ Sokol Bořetice.

Na hřišti všechny čekalo opět další neodolatelné gurmánské pokušení. V Bořeticích probíhala soutěž ve vaření kotlíkových gulášů. A vězte – kdo neochutnal, vskutku prohloupěl. Pro hodnotící porotu bylo nesmírně náročné vybrat ty nejlepší. Nakonec se shodli na výsledku, který potěšil především velkopavlovické rivaly. Týmů, chutí i kořeněných vůní byl nespočet, avšak první tři příčky suverénně obsadili gulášoví mistři z Velkých Pavlovic. 

Cíl s překvapením a odměnou ve Vrbici ...

Na nejodvážnější a nejméně přejedené expeditory čekal poslední a zároveň i nejnáročnější úsek expedice – takzvaný „výplaz na Vrbicu“, tedy do nejvyššího bodu celé trasy. Zde bylo nutné získat poslední dvě razítka do průkazky. První z nich bylo opět u Obecního sklepa, druhé na kopci Stráž, posázeném unikátními pískovcovými sklípky. Ve Vrbici bylo připraveno pro všechny úspěšné účastníky Expedice Krajem André 2009 obrovské překvapení, které by tu opravdu jaktěživ nikdo nečekal – větrný mlýn jako z pohádky. A také, jako každý rok, balíček plný dárků s pamětním listem co by vzpomínkou na pěkný den plný zážitků všeho druhu.

Ve všech obcích po trase cyklostezky byla pro účastníky expedice otevřena spousta vinných sklípků soukromých vinařů, kterým bychom tímto rádi poděkovali za spoluúčast. Poděkování patří také všem organizátorům akce, především pak městům a obcím Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice a Vrbice.

 

www.hustopece-city     www.starovicky.cz     www.velke-pavlovice.cz    www.boretice.cz    www.obecvrbice.cz 

 

Účastníkům Expedice Krajem André 2009,
jež s námi úspěšně otevřeli letošní prázdniny,
děkujeme za hojnou účast a za rok se těším na shledanou!

Foto © 2009  Ing. Zdeněk Karber

28-06-2009